Podczas gdy chirurgia plastyczna nosa ma wiele pozytywnych rezultatów, może również prowadzić do wielu niepożądanych efektów ubocznych. Niektóre z nich to krwawienie, zakażenie, obrzęk i zasinienie. Jednak te efekty uboczne są często tymczasowe i szybko znikają. Lekarz powinien być w stanie doradzić Ci na temat tych zagrożeń i jak sobie z nimi poradzić, zanim spowodują trwałe szkody. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się bezpośrednio ze swoim chirurgiem plastycznym lub zapytaj przyjaciela lub członka rodziny.

Krwawienie

Po poddaniu się operacji plastycznej nosa możesz spodziewać się pewnego obrzęku i przebarwień. Będzie ono stopniowo zanikać po kilku tygodniach, choć będzie zauważalne tylko dla bliskich znajomych. W niektórych przypadkach może upłynąć nawet rok, zanim ostatnie fragmenty obrzęku znikną całkowicie.

Po zabiegu pozostaniesz w szpitalu przez kilka godzin, a nawet możesz zostać przyjęty na noc. Zaleca się, aby przez pierwszy tydzień unikać wydmuchiwania nosa. Po dwóch tygodniach można ponownie zacząć delikatnie wydmuchiwać nos. Jeśli jednak wystąpi silne krwawienie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Ponadto, niektóre szwy mogą wymagać usunięcia. Jeśli masz rozpuszczalny, szwy w końcu wypadną. W tym czasie będziesz chciała unikać środowisk wypełnionych dymem lub zakurzonych.

W ciągu pierwszych kilku dni po operacji może wystąpić niewielkie krwawienie. Należy spróbować zatrzeć krwawienie chusteczką. Nie zaleca się również przyjmowania leków z grupy NLPZ lub aspiryny po zabiegu, ponieważ mogą one spowodować dalsze krwawienie. Może być również konieczne użycie sprayu do nosa, aby pomóc w kontrolowaniu wycieku.

Zakażenie

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko zakażenia po operacji plastycznej nosa. Oprócz samego zabiegu, istnieją również czynniki związane z florą bakteryjną nosa i opakowaniem nosa. Zmiany we florze nosa mogą wynikać z samego zabiegu lub mogą być czynnikiem ryzyka zakażenia pooperacyjnego. Wymazy z nosa i posiewy były wykonywane u każdego pacjenta przed i po operacji. Zakażenia miejsca operowanego oceniano tydzień po operacji.

Lekarz zdiagnozował u pacjenta zapalenie tkanki łącznej okołoustnej. Przepisał preparat antybiotykowy z amoksycyliną/klawulanianem po konsultacji ze specjalistą chorób zakaźnych. W trzeciej dobie pooperacyjnej w okolicy powieki dolnej obustronnie pojawiła się martwica. Martwicę leczono maścią z 2% kwasem fusydinowym. Z rany i nosa wyizolowano paciorkowca beta-hemolizującego. Kontynuowano antybiotykoterapię.

Zakażenie może rozprzestrzenić się na implant, jeśli wystąpią problemy z nacięciem. Jeśli zakażenie jest rozległe, konieczne może być usunięcie implantu, co może skutkować powstaniem nieestetycznej blizny. Pacjent powinien podjąć środki samoopieki po rhinoplastyce, aby uniknąć powikłań. Właściwa dieta i odpowiedni odpoczynek mogą pomóc pacjentowi uniknąć infekcji. Ponadto ważne jest, aby zaplanować regularne wizyty u lekarza.

Obrzęk

Obrzęk po operacji plastycznej nosa jest normalną i oczekiwaną częścią rekonwalescencji. Obrzęk będzie się stopniowo zmniejszał w ciągu tygodnia do dziesięciu dni. U pacjentów z tłustą lub grubą skórą może to jednak potrwać dłużej. Jednak większość pacjentów jest w stanie wrócić do pracy w ciągu dwóch tygodni.

U pacjentów z grubszą skórą obrzęk nosa po zabiegu będzie utrzymywał się dłużej. Czubek nosa może pozostać opuchnięty przez dwa lata lub dłużej. Obrzęk ten związany jest z powstawaniem blizn i zatrzymywaniem płynów. Blizna jest mniej elastyczna i zatrzymuje więcej płynów niż inne tkanki. Kobiety są nieco bardziej narażone na wystąpienie obrzęku niż mężczyźni, czego należy się spodziewać.

Po operacji plastycznej nosa najprawdopodobniej zostanie założony opatrunek na nozdrza i zostaniesz umieszczony w sali pooperacyjnej. Zaleca się odpoczynek w łóżku z uniesioną głową, aby zminimalizować obrzęk. W tym czasie należy unikać wydmuchiwania nosa przez kilka tygodni. Jeśli zmusi się Pan/Pani do wydmuchania nosa, może to podrażnić ranę i spowodować krwawienie.

Obrzęk zwykle ustępuje po około miesiącu, ale u niektórych osób może się przedłużać. Pacjenci z bardziej skomplikowanymi operacjami mogą doświadczyć większego obrzęku. Pełne przywrócenie ostatecznej pozycji nosa może potrwać nawet do roku. Jednakże, większość klientów jest zadowolona z początkowych rezultatów ich rhinoplastyki.

Zasinienie

Zasinienie po operacji plastycznej nosa może wystąpić z wielu powodów. Podczas operacji może dojść do podrażnienia naczyń włosowatych i wycieku do otaczającej tkanki. Proces ponownego kształtowania może również powodować podrażnienie. To sprawi, że obszar ten będzie puchł i siniał. Dobra wiadomość jest taka, że obrzęk i zasinienie z czasem zanikają.

Siniaki znikają zazwyczaj w ciągu siedmiu do dziesięciu dni po zabiegu, chociaż niektórzy pacjenci mogą doświadczyć ich więcej. Wynika to z faktu, że tkanka miękka nosa ma tendencję do utrzymywania obrzęku dłużej niż inne części ciała. Jednak u większości pacjentów zasinienie zblednie i zniknie po miesiącu lub dwóch. Prawdopodobnie potrwa to kilka dni dłużej, jeśli masz skłonność do siniaków, jesteś starszy lub palisz.

Zasinienie zwykle występuje na skórze pod powierzchnią. Przebarwienie to może mieć kolor fioletowy lub niebieski. Należy je zminimalizować, zachowując ostrożność i unikając energicznych ćwiczeń. Mimo że zasinienie powinno być minimalne, nos nadal jest podatny na urazy, które mogą nasilić problem. Pacjenci powinni unikać ściskania nosa po operacji. Zimne okłady mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku i zasinienia.

Perforacja przegrody nosowej

Pacjenci, którzy mieli naprawę perforacji przegrody nosowej mogą spodziewać się tymczasowego obrzęku, zasinienia i pewnego bólu po zabiegu. Te efekty uboczne ustępują zazwyczaj w ciągu tygodnia od zabiegu i mogą prowadzić do łatwego powrotu do pracy i normalnych zajęć. Pacjenci powinni unikać kontaktu z obszarem nosa i przyjmować przepisane leki podczas rekonwalescencji.

Krwawienie z nosa może wystąpić w czasie, gdy pacjenci najmniej się tego spodziewają. Może to spowodować znaczną utratę krwi, a nawet doprowadzić do powstania strupów i skorupek, które mogą zatkać drogi oddechowe nosa. Dodatkowo u pacjentów może wystąpić świstanie, epistaksja i niedrożność nosa, co skutkuje siodłową deformacją nosa. Pacjenci poddani zabiegowi perforacji przegrody nosowej powinni przed zabiegiem omówić z chirurgiem możliwe powikłania oraz stosowane przez siebie leki. W rzadkich przypadkach mogą oni wymagać operacji wtórnej lub rewizyjnej.

Perforacja przegrody to otwór w środkowej warstwie nosa, która składa się z chrząstki i kości. Przegroda jest odpowiedzialna za rozdzielenie dwóch bocznych dróg oddechowych nosa i stanowi przegrodę umożliwiającą prawidłowy przepływ powietrza. Perforacja przegrody może powodować trudności w oddychaniu, skorupy i nawracające infekcje. Może również powodować deformację lub zapadnięcie się nosa. W większości przypadków najlepiej jest szukać leczenia jak najwcześniej.

Nieregularności konturu skóry

Zabiegi chirurgiczne zmieniające kształt nosa mogą powodować nieregularności konturu skóry, w tym asymetrię. W zależności od zabiegu, nieregularności te mogą być tymczasowe lub trwałe. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać kłucie lub pulsowanie, a także obrzęk lub zaczerwienienie. Pacjenci powinni unikać nadmiernej ekspozycji na słońce w ciągu pierwszych kilku miesięcy po zabiegu.

W rzadkich przypadkach zabiegi chirurgiczne mogą pozostawić nieskorygowane nieprawidłowości konturu skóry. Nieregularności te są zazwyczaj niewielkie i tymczasowe. Ponieważ nos ma cienką skórę, takie nierówności są łatwe do zauważenia. Chirurg może wykonać tarnikowanie na sali operacyjnej, aby je usunąć, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jeśli nieprawidłowości utrzymują się, można wykonać operację rewizyjną w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Po Cosmetic & Functional Nasal Surgery, kształt nosa może ulec zmianie. Może to być spowodowane gojeniem, ekspozycją na słońce oraz ciążą i menopauzą. Ważne jest, aby poinformować swojego chirurga plastycznego twarzy, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę. Również tabletki antykoncepcyjne mogą mieć neutralizujący wpływ na wyniki operacji plastycznej.

Ból

Bezpośrednio po operacji plastycznej nosa najprawdopodobniej wystąpi obrzęk i ból. Może również wystąpić duszność nosa. Aby zmniejszyć obrzęk, należy trzymać głowę w pozycji uniesionej. Należy również unikać podnoszenia czegokolwiek cięższego niż głowa. Stosowanie okładów z lodu może pomóc w zmniejszeniu bólu, ale pamiętaj, aby przez pierwsze kilka dni nie kłaść ciężaru na nosie. Możesz również chcieć użyć soli fizjologicznej w sprayu, aby uniknąć skorupy nosa i suchości. Należy również odpoczywać, ale starać się wykonywać w tym czasie lekką aktywność fizyczną.

W ciągu pierwszych dwóch do trzech dni po zabiegu można spodziewać się pobytu na sali pooperacyjnej. Może Pani/Pan nawet zostać na noc, aby umożliwić zagojenie się nosa. W tym czasie należy pozostać w łóżku i podnosić głowę wyżej niż zwykle, aby zminimalizować obrzęk i ból. Chirurg prawdopodobnie umieści na twarzy wewnętrzny opatrunek i szynę, aby utrzymać ją w odpowiedniej wysokości.

Przed zabiegiem chirurg plastyczny przeprowadzi badanie przedmiotowe i badania laboratoryjne, aby upewnić się, że jesteś w dobrej kondycji fizycznej. Pozwoli mu to określić, jakie zmiany będą potrzebne i jakie cechy fizyczne mogą wpłynąć na wynik zabiegu. Podczas konsultacji lekarz omówi z Tobą również ryzyko związane z zabiegiem.

Podobne tematy