Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem operacji plastycznej nosa, istnieje kilka czynników, które należy rozważyć przed zabiegiem. Chirurg będzie musiał najpierw poznać Twoją historię medyczną, w tym wszelkie wcześniejsze operacje, aby określić, czy jesteś dobrym kandydatem. Istnieją również pewne szczególne warunki medyczne, które mogą uniemożliwić wykonanie zabiegu rhinoplastyki. Należą do nich istniejące wcześniej schorzenia, tkanka bliznowata po wcześniejszej operacji nosa oraz nawrót tkanki bliznowatej po rewizji nosa.

Wcześniejsze uszkodzenie nosa

Pacjenci, którzy nie mogą poddać się pierwotnej rynoplastyce ze względu na wcześniejsze uszkodzenia, mogą zdecydować się na zabieg rynoplastyki rewizyjnej. Zabieg rewizji nosa polega na zastąpieniu chrząstki lub innych tkanek szkieletowych z własnego ciała pacjenta. Może być on wykonany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W rewizyjnej plastyce nosa chirurg ponownie kształtuje chrząstkę i kość, aby skorygować braki estetyczne i funkcjonalne.

Przed poddaniem się zabiegowi rhinoplastyki potencjalny pacjent powinien być pewien, jaki chce uzyskać efekt – fragment ten pochodzi od redaktora portalu Uroda & Moda. Na przykład, nos w stylu Brada Pitta nie będzie wyglądał dobrze u każdego mężczyzny lub kobiety. Podobnie nos typu Blake Lively może wyglądać nienaturalnie u wyższej kobiety. Nos musi być również dopasowany do twarzy i pochodzenia etnicznego pacjenta. Niezależnie od przyczyny wykonania zabiegu rhinoplastyki, konieczne jest znalezienie chirurga plastycznego, który posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonania zabiegu.

Emocjonalny wpływ nieudanego zabiegu rhinoplastyki może być niszczący dla pacjenta. Nie tylko zabieg skutkuje rozczarowującym wyglądem twarzy, ale może mieć wpływ na codzienne życie pacjenta. Wyniki mogą się różnić u poszczególnych pacjentów, a emocjonalny i fizyczny wpływ będzie zależał od ciężkości istniejących wcześniej uszkodzeń.

Proces plastyki nosa jest często skomplikowany. Wymaga zaawansowanej wiedzy na temat anatomii nosa, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Ponadto wymaga bardzo precyzyjnej techniki chirurgicznej i dokładnego zrozumienia możliwych powikłań. W konsekwencji, rhinoplastyka jest jednym z najtrudniejszych zabiegów kosmetycznych dla większości chirurgów. Ze względu na jej złożoność, wielu chirurgów decyduje się skupić całą swoją praktykę na tej procedurze.

Siniaki i niewielki ból są powszechne po zabiegu rhinoplastyki. Zasinienie i obrzęk utrzymują się prawdopodobnie przez kilka dni. W okresie rekonwalescencji pacjent powinien monitorować swój stan. W przypadku utrzymywania się zasinienia najlepiej jest skontaktować się z chirurgiem.

W początkowym okresie rekonwalescencji pacjent powinien powstrzymać się od czynności, które mogą wywołać stan zapalny i zakażenie. Rewizja nosa wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji. Okres rekonwalescencji różni się w zależności od rodzaju istniejących wcześniej uszkodzeń. Niektórzy pacjenci potrzebują co najmniej sześciu miesięcy zanim będą mogli poddać się rewizji nosa.

Blizna po wcześniejszej rhinoplastyce

Przed poddaniem się rhinoplastyce należy mieć świadomość możliwości powstania blizn. Blizny mogą być grube lub cienkie, w zależności od chemii organizmu. Chociaż jest to normalne, aby mieć pewne blizny, chirurg plastyczny może zmienić kształt tkanki, aby zminimalizować jego wygląd. Najlepszym sposobem na uniknięcie nadmiernych blizn jest wybór wyszkolonego chirurga, który specjalizuje się w rhinoplastyce.

Pacjenci, którzy mieli wiele zabiegów rhinoplastyki, prawdopodobnie mają pewne pozostałości tkanki bliznowatej. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli poprzedni chirurg nie wykonał dobrej pracy. Blizna ta może stanowić problem podczas procesu gojenia. Może również powodować problemy z drogami oddechowymi. Dlatego też pacjenci, którzy mieli zabiegi rhinoplastyki więcej niż raz, mogą być zmuszeni do poddania się operacji rewizyjnej.

Tkanka bliznowata, która powstaje w wyniku poprzednich operacji nosa, jest często trudna do usunięcia. Tworzy się ona pomiędzy chrząstką a skórą. Jeśli tkanka bliznowata jest zbyt gruba, może wpływać na ostateczny wygląd zabiegu rhinoplastyki. Usuwanie blizny jest skomplikowaną procedurą i wymaga wykwalifikowanego chirurga. Chirurg musi być szczególnie ostrożny, aby nie uszkodzić dopływu krwi do tego obszaru. Zamiast tego chirurg powinien skupić się na usunięciu tkanki bliznowatej i tłuszczu z tkanek podskórnych.

Na szczęście istnieje kilka sposobów leczenia tego problemu. W zależności od nasilenia blizny, zastrzyki z kortykosteroidów mogą zmniejszyć wygląd blizny i poprawić symetrię nosa. W niektórych przypadkach pacjenci mogą mieć usuniętą tkankę bliznowatą w ramach rewizji nosa.

Wielkość nacięcia musi być wystarczająco duża, aby chirurg mógł dokonać niezbędnych zmian. Chirurg musi również unikać spowodowania większych uszkodzeń poprzez pracę wokół tkanki bliznowatej powstałej po wcześniejszej operacji nosa. Co więcej, tkanka bliznowata może zakłócić sukces rewizyjnej plastyki nosa. Ponadto może ona powodować zakażenie rany lub zwiększoną wrażliwość.

W niektórych przypadkach tkanka bliznowata po wcześniejszej operacji nosa może być zredukowana przez wykwalifikowanego chirurga plastycznego. Dobrze doświadczony chirurg może zapewnić Państwu najlepsze rezultaty i zminimalizować ryzyko powstania nadmiernych blizn.

Nawrót tkanki bliznowatej po rewizji nosa

Czasami pacjenci wymagają rewizji nosa w celu skorygowania nadmiernej tkanki bliznowatej. Ponieważ nos jest tak małym obszarem, tkanka bliznowata może skomplikować operację. Rewizja nosa jest skomplikowanym procesem, który wymaga precyzji i doświadczonego chirurga. Chirurdzy muszą skupić się na usunięciu tkanki bliznowatej przy jednoczesnym zachowaniu tkanki podstawowej. Muszą być niezwykle ostrożni, aby nie przeciąć dopływu krwi do nosa.

Chociaż udana rewizja nosa jest możliwa, okres rekonwalescencji jest długi i skomplikowany. Pacjent może spędzić cztery do pięciu godzin na sali operacyjnej, a proces rekonwalescencji może trwać miesiące, a nawet dwa lata. W tych przypadkach, konserwatywne środki, takie jak zastrzyki sterydowe lub tapering może być konieczne. Podjęcie tych kroków może zminimalizować ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych i nierówności powłoki skórnej. Rewizja nosa powinna skupić się na poprawie kształtu nosa. W niektórych przypadkach może to wymagać od chirurga powiększenia nosa, rozciągnięcia nadmiaru skóry i uzyskania bardziej atrakcyjnego wyglądu.

Tkanka bliznowata jest naturalnym produktem ubocznym operacji plastycznych. Chociaż może ona odrastać, nie zawsze jest zauważalna. Dobry chirurg może zminimalizować ilość tkanki bliznowatej poprzez podjęcie środków ostrożności podczas pierwotnej operacji i zastosowanie taśmy nosowej. Pomoże to zminimalizować widoczność tkanki bliznowatej, a także poprawi samoocenę pacjenta.

Wskaźnik rewizji po pierwotnej operacji nosa wynosi zwykle od 5% do 15%. W naszej serii odsetek rewizji wynosił 3,6%, co było porównywalne z innymi badaniami. Chociaż odsetek rewizji z powodu tkanki bliznowatej po rewizji nosa jest niski, nadal mogą wystąpić deformacje pooperacyjne, a pacjent może być poddawany operacji rewizyjnej kilka razy.

W niektórych przypadkach rewizyjna plastyka nosa może być konieczna w celu skorygowania poprzedniego zabiegu. Jest to spowodowane wewnętrznym osłabieniem, asymetrycznym osadzeniem lub nadmiarem tkanki bliznowatej. Rewizja nosa może być również konieczna w niektórych przypadkach w celu naprawy wewnętrznych zmian w nosie. W niektórych przypadkach zmiany te mogą powodować problemy z oddychaniem lub powstawanie skorupy.

Niektórzy pacjenci są bardziej podatni na powstawanie blizn niż inni. Oprócz bliznowacenia, u niektórych pacjentów mogą wystąpić miejscowe reakcje na materiały chirurgiczne. Niezwykle ważne jest omówienie tych kwestii z chirurgiem przed poddaniem się zabiegowi rhinoplastyki. Innym rzadkim powikłaniem jest zmiana czucia w nosie. Jest to jednak stan przejściowy.

Wymagania dotyczące udanej operacji plastycznej nosa

Udana procedura plastyczna nosa wymaga spełnienia kilku warunków wstępnych. Po pierwsze, pacjent musi być szczery wobec chirurga. Chirurg zapyta o wszelkie wcześniejsze operacje, leki i alergie, które pacjent może mieć. Pacjent musi być szczery z chirurgiem na temat każdego z tych czynników, ponieważ nieuczciwość może zagrozić wynikowi zabiegu.

Chirurg powinien mieć wysoki stopień doświadczenia w dziedzinie rhinoplastyki. Certyfikacja zarządu jest niezbędna do przeprowadzenia zabiegu. Kandydaci powinni być certyfikowani przez American Board of Medical Specialties lub uznany odpowiednik. Powinni również mieć program rezydencji, który został akredytowany przez ACGME.

Oprócz posiadania wysokiego stanu zdrowia, pacjenci nie powinni palić ani używać żadnych innych substancji, które mogą zakłócić przebieg zabiegu. Pacjent powinien być w dobrej kondycji fizycznej, aby poddać się udanemu zabiegowi rhinoplastyki. Chirurg powinien wiedzieć o wszelkich podstawowych warunkach medycznych, w tym o zaburzeniach krwawienia, aby mógł udzielić pacjentowi odpowiedniej porady.

Chirurg powinien być dobrze zaznajomiony z technikami innych zabiegów rhinoplastyki, takich jak rhinoplastyka rewizyjna. Rewizja nosa wymaga jasnych i realistycznych oczekiwań. Pacjent musi być w stanie poddać się operacji w znieczuleniu ogólnym lub w sedacji dożylnej. Rewizje nosa często obejmują operacje na chrząstce i kości pod skórą.

Chirurg powinien posiadać ważną licencję medyczną. Jest to niezbędne do wykonania zabiegu rhinoplastyki we wszystkich 50 stanach. Lekarz musi również ukończyć podyplomowe kształcenie medyczne i nie mieć żadnych działań dyscyplinarnych pod swoim nazwiskiem. Dodatkowo, chirurg powinien być certyfikowany przez zarząd w dziedzinie rhinoplastyki i powinien mieć historię doskonałej opieki nad pacjentami.

Lekarz musi również przeprowadzić pełne badanie fizykalne. Obejmuje to badania laboratoryjne i badanie twarzy. Pomogą one lekarzowi określić, czy pacjent wymaga zmian lub czy jego cechy fizyczne mogą wpłynąć na wynik zabiegu. Na koniec pacjent musi podpisać świadomą zgodę, która będzie zawierać ryzyko, korzyści i możliwe wyniki zabiegu.

Istotne jest, aby przed zabiegiem mieć realistyczne oczekiwania co do rhinoplastyki. Posiadanie realistycznych oczekiwań pozwoli zarówno Tobie jak i chirurgowi omówić rezultaty, których oczekujesz. Należy jednak pamiętać, że żaden chirurg nie może zagwarantować idealnego wyniku. W końcu zabieg wykonywany jest na obrzękniętych, zniekształconych tkankach i zawsze będą występowały drobne niedoskonałości kosmetyczne. Jeśli jednak chirurg jest doświadczony, będzie w stanie wyjaśnić Ci różne techniki rhinoplastyki i związane z nimi ryzyko.

Podobne tematy