Pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga wiedzy oraz czasu, aby zastosować wszelkie potrzebne kroki. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dowiedz się, czego absolutnie nie wolno robić przy cerze trądzikowej.

Pryszcze są objawem trądziku – częstej przypadłości wieku młodzieńczego. Jednak trądzik może pojawiać się również w późniejszym okresie. Wykwity skórne to częsty symptom zmian hormonalnych, dlatego wiele kobiet przed miesiączką również obserwuje u siebie powstające pryszcze. Zmiany trądzikowe można zmniejszyć, stosując odpowiednią pielęgnację i kosmetyki. Jest jednak kilka złotych zasad, o których należy pamiętać, rozpoczynając walkę z trądzikiem. Sprawdź, czy nie popełniasz podstawowych błędów w pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – o czym trzeba pamiętać?

Jeśli zmagasz się z trądzikiem, z pewnością wiesz, że dokładne oczyszczanie skóry to podstawa codziennej pielęgnacji. Nie można tego kroku pominąć, gdyż dzięki niemu usuwasz każdego dnia nagromadzony w porach skóry nadmiar sebum i zanieczyszczeń. W ten sposób, bakterie bytujące na skórze tracą pożywkę, a ilość zmian na skórze pomału ulega zmniejszeniu. Do pielęgnacji dobrze stosować kosmetyki przeznaczone do skóry trądzikowej, bogate w substancje o działaniu antybakteryjnym i nawilżającym. 

Wyciskanie pryszczy – jak pozbyć się ropnych zmian?

Czasem pomimo zastosowania wszystkich kroków pielęgnacyjnych, mogą pojawiać się na skórze duże wykwity wypełnione ropną treścią. Najczęściej popełnianym błędem jest , bez zastosowania podstawowych zasad higieny. Może dojść do nadkażenia zmiany, a tym samym rozognienia stanu zapalnego. Po wyciskaniu może też na skórze pozostać ślad w postaci blizny. Dlatego, jeśli już musisz usunąć w ten sposób pryszcza, warto zrobić to w gabinecie kosmetycznym. Gdy nie masz takiej możliwości i chcesz samodzielnie usunąć bolesną zmianę, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. 

  1. Nie wyciskaj pryszczy, które nie mają widocznego białego czubka. Próbując wycisnąć takie pryszcze, tylko dodatkowo pogłębisz stan zapalny;
  2. Przed przystąpieniem do wyciskania dokładnie umyj i zdezynfekuj dłonie;
  3. Nie wyciskaj pryszczy paznokciami, możesz w ten sposób uszkodzić naskórek;
  4. Wyciskaj pryszcza przez czystą chusteczkę, używając opuszków palców;
  5. Po opróżnieniu pryszcza zdezynfekuj miejsce, w którym się znajdował, odkaź też ręce;
  6. Nie nakłuwaj pryszczy igłami, używaj tylko palców, możesz nieumyślnie zakazić dodatkowo ranę.

Skóra trądzikowa – dieta to podstawa

U osób, które cierpią na niewskazana jest klasyczna dieta. Okazuje się bowiem, że spożywanie dużych ilości cukru, mleka czy produktów wysoko przetworzonych drastycznie pogarsza stan skóry. Chcąc utrzymać skórę w dobrej formie, trzeba koniecznie unikać słodyczy, używek i fast foodów. Uwierz, że wyjdzie ci to na zdrowie. Produkty te nie sprzyjają zdrowiu całego organizmu, a nie tylko skóry.

Kosmetyki bez sztucznych dodatków

Kolejnym ważnym aspektem jest stosowanie kosmetyków, które pozbawione są wszelkich sztucznych dodatków tj. SLS, parabeny, substancje zapachowe i inne. Musisz zrozumieć, że większość kosmetyków dostępnych w drogeriach nie będzie dobra dla twojej skóry. Warto postawić na kosmetyki naturalne, które nie zapychają porów i są stricte przeznaczone do skóry z trądzikiem.

Skóra trądzikowa wymaga specjalnego traktowania i pielęgnacji. Najczęstszym błędem jest samodzielne wyciskanie zmian, bez zachowania podstawowych zasad higieny. Należy unikać tego typu zabiegów, które tylko pogarszają stan skóry i przyczyniają się powiększenia zmian.Podobne tematy