Pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga wiedzy oraz czasu, aby zastosować wszelkie potrzebne kroki. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dowiedz się, czego absolutnie nie wolno robić przy cerze trądzikowej.

Pryszcze są objawem trądziku – częstej przypadłości wieku młodzieńczego. Jednak trądzik może pojawiać się również w późniejszym okresie. Wykwity skórne to częsty symptom zmian hormonalnych, dlatego wiele kobiet przed miesiączką również obserwuje u siebie powstające pryszcze. Zmiany trądzikowe można zmniejszyć, stosując odpowiednią pielęgnację i kosmetyki. Jest jednak kilka złotych zasad, o których należy pamiętać, rozpoczynając walkę z trądzikiem. Sprawdź, czy nie popełniasz podstawowych błędów w pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – o czym trzeba pamiętać?

Jeśli zmagasz się z trądzikiem, z pewnością wiesz, że dokładne oczyszczanie skóry to podstawa codziennej pielęgnacji. Nie można tego kroku pominąć, gdyż dzięki niemu usuwasz każdego dnia nagromadzony w porach skóry nadmiar sebum i zanieczyszczeń. W ten sposób, bakterie bytujące na skórze tracą pożywkę, a ilość zmian na skórze pomału ulega zmniejszeniu. Do pielęgnacji dobrze stosować kosmetyki przeznaczone do skóry trądzikowej, bogate w substancje o działaniu antybakteryjnym i nawilżającym. 

Wyciskanie pryszczy – jak pozbyć się ropnych zmian?

Czasem pomimo zastosowania wszystkich kroków pielęgnacyjnych, mogą pojawiać się na skórze duże wykwity wypełnione ropną treścią. Najczęściej popełnianym błędem jest wyciskanie pryszczy, bez zastosowania podstawowych zasad higieny. Może dojść do nadkażenia zmiany, a tym samym rozognienia stanu zapalnego. Po wyciskaniu może też na skórze pozostać ślad w postaci blizny. Dlatego, jeśli już musisz usunąć w ten sposób pryszcza, warto zrobić to w gabinecie kosmetycznym. Gdy nie masz takiej możliwości i chcesz samodzielnie usunąć bolesną zmianę, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. 

  1. Nie wyciskaj pryszczy, które nie mają widocznego białego czubka. Próbując wycisnąć takie pryszcze, tylko dodatkowo pogłębisz stan zapalny;
  2. Przed przystąpieniem do wyciskania dokładnie umyj i zdezynfekuj dłonie;
  3. Nie wyciskaj pryszczy paznokciami, możesz w ten sposób uszkodzić naskórek;
  4. Wyciskaj pryszcza przez czystą chusteczkę, używając opuszków palców;
  5. Po opróżnieniu pryszcza zdezynfekuj miejsce, w którym się znajdował, odkaź też ręce;
  6. Nie nakłuwaj pryszczy igłami, używaj tylko palców, możesz nieumyślnie zakazić dodatkowo ranę.

Skóra trądzikowa – dieta to podstawa

U osób, które cierpią na trądzik pospolity niewskazana jest klasyczna dieta. Okazuje się bowiem, że spożywanie dużych ilości cukru, mleka czy produktów wysoko przetworzonych drastycznie pogarsza stan skóry. Chcąc utrzymać skórę w dobrej formie, trzeba koniecznie unikać słodyczy, używek i fast foodów. Uwierz, że wyjdzie ci to na zdrowie. Produkty te nie sprzyjają zdrowiu całego organizmu, a nie tylko skóry.

Kosmetyki bez sztucznych dodatków

Kolejnym ważnym aspektem jest stosowanie kosmetyków, które pozbawione są wszelkich sztucznych dodatków tj. SLS, parabeny, substancje zapachowe i inne. Musisz zrozumieć, że większość kosmetyków dostępnych w drogeriach nie będzie dobra dla twojej skóry. Warto postawić na kosmetyki naturalne, które nie zapychają porów i są stricte przeznaczone do skóry z trądzikiem.

Skóra trądzikowa wymaga specjalnego traktowania i pielęgnacji. Najczęstszym błędem jest samodzielne wyciskanie zmian, bez zachowania podstawowych zasad higieny. Należy unikać tego typu zabiegów, które tylko pogarszają stan skóry i przyczyniają się powiększenia zmian.Podobne tematy