Zabiegi chirurgiczne korygujące deformację ucha mogą trwale zmienić jego kształt. Jeśli poddałeś się operacji plastycznej ucha, powinieneś być świadomy, że jej wynik wpłynie na Twoją zdolność słyszenia, ale także natychmiastowo zmieni się Twój wygląd. Jeśli jesteś niezadowolony z wyników operacji, możesz poprosić o operację rewizyjną, aby skorygować zmiany.

Otoskleroza

Jeśli rozważasz operację plastyczną uszu, powinieneś wiedzieć, że możesz stracić część słuchu. Będzie to zależało od tego, jak poważny jest problem i jaki zabieg wybierzesz. W łagodnym przypadku może być potrzebny tylko aparat słuchowy. W cięższych przypadkach można rozważyć zabieg chirurgiczny w celu przywrócenia słuchu.

Operacje plastyczne uszu mogą powodować również inne skutki uboczne. Twój lekarz omówi je z Tobą podczas konsultacji przedoperacyjnej. Niektóre powszechne efekty uboczne obejmują tymczasową utratę słuchu, ból szczęki i zmiany smaku. Może również wystąpić dzwonienie w uszach. Najlepszym sposobem zapobiegania tym powikłaniom jest stosowanie się do instrukcji udzielonych przez chirurga i lekarza.

Mikrotia

Mikrotia po operacji plastycznej ucha jest częstym stanem, który występuje po operacji korygującej deformację ucha. Jest ona uważana za problem kosmetyczny i może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Chociaż najczęściej występuje u młodszych dzieci, starsze dzieci również mogą skorzystać z tego zabiegu. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tym schorzeniem jest jak najszybsze podjęcie leczenia.

Leczenie mikrotii zależy od stopnia deformacji. Istnieje kilka rodzajów leczenia mikrotii dostępnych. Zabiegi dla dzieci zazwyczaj obejmują operację rekonstrukcyjną, która stworzy bardziej symetryczne i mniej zauważalne ucho. W niektórych przypadkach dziecko może wymagać przejścia kilku procedur chirurgicznych, w tym konstrukcji ucha z chrząstki żebrowej.

Atrezja

Rekonstrukcja jest często konieczna, aby skorygować atrezję po operacji plastycznej ucha, zwłaszcza jeśli oryginalny otwór zwęził się i nowa kość wrosła w kanał słuchowy. Operacja rekonstrukcji jest często łączona z operacją ucha środkowego. Ta procedura chirurgiczna nie jest pozbawiona ryzyka, ponieważ nigdy nie zapewni idealnego wyniku słuchowego. Ponadto dziecko z atrezją nie będzie miało bębenka lub małych kości za bębenkiem.

W celu określenia, czy pacjent jest kandydatem do zabiegu kanalplastyki, zwykle wykonuje się skan tomografii komputerowej. Skan musi obejrzeć otolog, aby określić stopień zaawansowania atrezji. Lekarz posłuży się skalą ocen zwaną skalą Jahrsdorfera, aby określić, czy kanalplastyka jest wskazana u danego pacjenta.

Otoplastyka rekonstrukcyjna

Podczas zabiegu mogą wystąpić niewielkie zmiany w słuchu. Jednak po zabiegu można spodziewać się trwałych zmian. Dlatego należy omówić zabieg z lekarzem i przedyskutować swoje oczekiwania. Należy również zdawać sobie sprawę z potencjalnego ryzyka otoplastyki. Przed zabiegiem należy unikać niektórych leków i leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą one zwiększyć szanse na krwawienie.

W pierwszym etapie zabiegu przez cztery do pięciu godzin będzie Pan/Pani poddany/a znieczuleniu ogólnemu. Lekarz wykona niewielkie nacięcie za uszami. Następnie wyrzeźbi lub wygnie chrząstkę do pożądanego kształtu. W niektórych przypadkach usunie skórę, ale pozostawi chrząstkę na miejscu. Chirurg następnie pokryje obie surowe powierzchnie mieszanką płatów skóry i przeszczepów.

Implanty ślimakowe

Przed poddaniem się operacji plastycznej uszu, ważne jest, aby zrozumieć związane z nią ryzyko. Chociaż otoplastyka nie spowoduje utraty słuchu, to jednak niesie ze sobą ryzyko związane z innymi poważnymi operacjami. Należą do nich: infekcja, krwawienie i niepożądana reakcja na znieczulenie. Pacjenci powinni być również świadomi blizn, które mogą powstać. Większość blizn będzie ukryta za uszami. Ponadto, zabieg może spowodować asymetrię i sprawić, że uszy będą wyglądały na mniejsze niż w rzeczywistości. Może również tymczasowo zmienić odczucia na skórze.

Niektóre zabiegi mogą powodować utratę słuchu, np. otoskleroza, w której kość ucha środkowego pacjenta staje się niedrożna, co uniemożliwia prawidłowe drganie strzemiączka. Zabieg stapedektomii, czyli operacji wszczepienia implantu ucha, polega na usunięciu kości, która uniemożliwia prawidłowe drganie strzemiączka, i zastąpieniu jej sztuczną protezą. Ten rodzaj operacji trwa zazwyczaj 90 minut. Po zakończeniu zabiegu, rezultaty mogą być widoczne do miesiąca czasu.

Podobne tematy