Jeśli myślisz o przekłuciu ucha, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, czego się spodziewać. To może być trochę bolesne, ale istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować ból i zapewnić, że doświadczenie jest tak wygodne, jak to możliwe. Po pierwsze, zawsze upewnij się, aby wybrać bezpieczne środowisko. Podczas procesu przekłuwania, piercer będzie zazwyczaj oddychać wdech i wydech do wprowadzenia igły.

Rozpoznanie infekcji przy przekłuwaniu uszu

Rozpoznanie infekcji przy przekłuwaniu uszu może być wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy. Objawy są podobne do objawów nowego przekłucia i może być trudno odróżnić infekcję od spodziewanych efektów ubocznych. Infekcje są zazwyczaj związane z zaczerwienieniem, które może stać się bardziej bolesne w miarę upływu czasu. Możliwe jest również, aby czuć się ciepło lub swędzenie w dotyku wokół piercing. Jeśli te objawy utrzymują się, nadszedł czas, aby szukać opieki medycznej.

Infekcje w uchu są często spowodowane przez niesterylne sztyfty lub instrumenty – koncepcja tego fragmentu pochodzi od redakcji portalu Ekspert AGD. Wiele infekcji jest drobnych i można je leczyć w domu, inne mogą być poważniejsze i wymagają leczenia antybiotykami. Jeśli jednak infekcja rozwinie się w chrząstce, może wymagać hospitalizacji. Aby leczyć infekcję, oczyść dokładnie miejsce przekłucia sterylną solą fizjologiczną lub wodą destylowaną z dodatkiem soli. Unikaj stosowania alkoholu lub maści antybiotykowych, ponieważ mogą one spowolnić proces gojenia.

Przygotowanie do przekłucia

Przed wykonaniem przekłucia ucha ważne jest, aby dokładnie umyć ręce. Powód jest prosty: wiele zarazków może zostać przeniesionych z rąk na przekłute ucho, a te mogą spowodować infekcję. Aby temu zapobiec, należy myć ręce przed dotknięciem ucha i zawsze nosić rękawiczki. Należy również myć włosy, ponieważ wchłaniają one wszystko, czego dotykają w ciągu dnia. Obejmuje to twój szampon, odżywkę i produkty, których użyłaś dzisiaj. Włosy zawierają również bakterie i brud, które mogą zanieczyścić ucho, dlatego należy je dokładnie umyć po przekłuciu.

Jeśli po przekłuciu ucha bolą Cię uszy, powinieneś przemyć je roztworem soli. Możesz kupić płyn do przemywania ran z wodą fizjologiczną w większości aptek lub poprosić swojego piercera o rekomendację. Czyść ucho kilka razy dziennie, aby zapewnić, że jest ono czyste i nie tworzą się na nim skorupy.

Ból

Przekłucie ucha może być bolesne. Płatek ucha doświadcza ostrego naruszenia przez około dwie sekundy po wejściu igły do kanału słuchowego. Rozciąga się on również i nagrzewa. Ból może się różnić w zależności od osoby i nie podąża za określonym progiem bólu. Piercing powinien być starannie wykonany, aby dopasować się do morfologii ucha. Niewłaściwe dopasowanie może spowodować komplikacje.

Podczas gdy piercing może być niekomfortowy przez pierwsze kilka dni, powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Większość ludzi uważa go za znośny i szybko wraca do zdrowia. Jeśli jednak ból jest silny, może to być oznaką infekcji.

Opuchlizna

Po przekłuciu ucha, powinieneś być świadomy, że może ono czasami powodować pewną opuchliznę. Najlepszym sposobem na leczenie obrzęku jest utrzymanie go w czystości. Pomoże to zmniejszyć zaczerwienienie i opuchliznę, a także pomoże pozbyć się wszelkich infekcji. Idealnie, należy oczyścić piercing co najmniej raz dziennie. Jeśli zauważysz jakąkolwiek infekcję, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli opuchlizna utrzymuje się dłużej niż kilka dni po wykonaniu piercingu, należy zgłosić się do lekarza. Infekcje mogą rozprzestrzeniać się na inne części ucha, powodując stan zapalny i zaczerwienienie. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie uszu po przekłuciu, w przeciwnym razie ryzykujesz infekcję, która może się rozprzestrzenić i spowodować problemy ze słuchem.

Infekcje

Jeśli chcesz uchronić się przed infekcjami spowodowanymi przekłuwaniem uszu, powinieneś odwiedzić profesjonalne centrum piercingu i używać sterylnych narzędzi. Należy również umyć ręce przed dotknięciem miejsca przekłucia, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii. Infekcje mogą być leczone antybiotykami lub innymi metodami, w zależności od stopnia zaawansowania. W ciężkich przypadkach możesz być hospitalizowany.

Choć zdarza się to rzadko, infekcje spowodowane przekłuwaniem uszu mogą być poważne. W jednym przypadku, u dziewczyny z Zhuhai, Guangdong, w Chinach, rozwinęła się infekcja i została sparaliżowana. Infekcja została spowodowana przez Staphylococcus aureus, najbardziej powszechną i potencjalnie zagrażającą życiu bakterię. W skrajnych przypadkach zakażenie może prowadzić nawet do sepsy i infekcji wewnątrzczaszkowej.

Aftercare

Istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić łagodny powrót do zdrowia po przekłuciu ucha. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że Twój układ odpornościowy jest wystarczająco silny, aby zwalczyć wszelkie możliwe infekcje. Można to zrobić poprzez spożywanie zrównoważonej diety, dużo odpoczynku i picie dużej ilości wody. Należy także często myć ręce, aby zapobiec zakażeniu bakteriami nowego piercingu. Unikaj spożywania alkoholu, palenia papierosów i korzystania z wody pitnej podczas rekonwalescencji po zabiegu przekłucia.

Zmiana poszewki na poduszkę co dwa do trzech dni jest również niezbędna. Należy również unikać stosowania produktów do włosów, ponieważ mogą one zawierać bakterie i powodować infekcje. Należy również unikać stosowania roztworów na bazie alkoholu i Dettolu, które mogą roznosić zarazki. Ponadto należy dokładnie umyć ręce przed dotknięciem piercingu, zwłaszcza jeśli są one brudne.

Podobne tematy