Po noszeniu kolczyków możesz doświadczyć następujących efektów ubocznych: infekcji, bólu i krwawienia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przejść przez ten bolesny okres. Obejmują one: Poznanie Objawów infekcji i sposobu jej leczenia. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych efektów ubocznych, należy zasięgnąć porady lekarza.

Czas gojenia

W pierwszych dwóch tygodniach po przekłuciu ucha Twój organizm odrzuci ciało obce i rozpocznie oczyszczanie rany. Może temu towarzyszyć stan zapalny, tkliwość i wydzielina. W końcu Twoje ciało przestanie walczyć z kolczykami i zacznie je akceptować. Jednak u niektórych osób czas gojenia jest dłuższy.

Czas gojenia się kolczyków różni się w zależności od części ciała, ale ogólny czas gojenia się wynosi sześć tygodni dla płatków uszu, 12 tygodni dla chrząstek i cztery tygodnie dla kolczyków w nosie. Po przekłuciu ważne jest, aby unikać dotykania tego miejsca, zwłaszcza otaczającej go skóry, i czyścić je roztworem soli fizjologicznej co najmniej dwa razy dziennie. Do szybkiego czyszczenia można użyć wacików oczyszczających Blomdahl aftercare.

Czas gojenia się przekłucia ucha jest różny u poszczególnych osób, a także zależy od rodzaju przekłucia. Kolczyki na płatku ucha goją się zazwyczaj w ciągu 6-12 tygodni, natomiast w przypadku tragusa gojenie może trwać nawet rok. Oprócz tego najlepiej jest dokładnie umyć ręce po wykonaniu kolczykowania. Ważne jest również, aby unikać dotykania kolczyka do czasu jego pełnego zagojenia.

Aby zapobiec infekcji, ważne jest, aby często czyścić płatek ucha i słupek kolczyka. W ciągu pierwszych sześciu do dziewięciu tygodni zmieniaj poszewki na poduszki co dwa dni i przecieraj płatek ucha oraz słupki kolczyka roztworem antyseptycznym. Możesz również użyć alkoholu lub bactine na tym obszarze. Produkty te mogą jednak powodować szczypanie lub wysuszenie skóry i powinny być stosowane wyłącznie za radą specjalisty. Ważne jest również, aby nie usuwać kolczyków zbyt wcześnie, ponieważ na ich zamknięcie trzeba będzie poczekać od sześciu do ośmiu tygodni.

Symptomy

Pierwszym krokiem w procesie gojenia po przekłuciu kolczyka jest oczyszczenie ucha. Zaleca się stosowanie ciepłego roztworu soli i ciepłej wody. Gdy ucho jest już całkowicie suche, należy nałożyć maść antybakteryjną lub czysty wacik na zainfekowane miejsce. Jeśli infekcja jest poważna, może być konieczna wizyta u lekarza.

Podczas procesu gojenia organizm będzie produkował nową skórę i wytwarzał nowe komórki krwi. Z uszu może wydobywać się cienka, mazista wydzielina. Jest to normalne. Jest to spowodowane przez sebum z gruczołów olejowych, które zbiera się wokół kolczyka. W końcu wydzielina przestanie się pojawiać. Jeśli jednak wydzielina jest gęstsza i powoduje ból, może to być infekcja.

Infekcje są bardziej powszechne w kolczykach typu high-rim, które są umieszczone w chrząstce. Dzieje się tak dlatego, że w tym miejscu jest mniejszy przepływ krwi do płatka ucha. Niemniej jednak istnieją sposoby na leczenie infekcji. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest dokładne oczyszczenie płatka ucha. Należy również unikać ciągłego przebijania przekłutego ucha. Należy również stosować maść z antybiotykiem.

Kolczyki nie powinny znajdować się w uchu dłużej niż sześć tygodni po przekłuciu. W tym czasie warto dokładnie oczyścić sztyft maścią antybakteryjną lub płynem do czyszczenia uszu. Podczas procesu gojenia należy obracać kolczyk po każdym dniu, aby uniknąć infekcji.

Przekłuwanie uszu jest w dzisiejszych czasach uważane za modną opcję. Ten typ piercingu wiąże się z niewielkim lub żadnym bólem, ale istnieje szansa na infekcję. Najlepiej jest skonsultować się z pracownikiem medycznym, jeśli podejrzewasz infekcję lub nie jesteś pewien. Infekcja powinna szybko się zagoić przy odpowiedniej opiece.

Leczenie

Powszechna infekcja ucha jest spowodowana przez przekłute uszy i może być leczona w domu. Przy odpowiedniej pielęgnacji ustąpi w ciągu jednego do dwóch tygodni. Czyszczenie sztyftu kolczyka alkoholem i obracanie go trzy razy dziennie pomoże zapobiec dalszej infekcji. Na płatek ucha należy również nałożyć maść z bacytracyną na dwa do trzech dni. Po tym czasie ucho należy umyć wodą z mydłem.

W przekłutym uchu może rozwinąć się infekcja z różnych przyczyn. U niektórych osób występuje reakcja alergiczna, a u innych infekcja bakteryjna spowodowana przez biżuterię. Istnieje wiele sposobów zapobiegania infekcji, jednak aby zapewnić sobie czyste ucho najlepiej odwiedzić profesjonalne studio piercingu. Zapytaj o procedury zapobiegania zakażeniom i upewnij się, że używają sterylnych narzędzi. Po zakończeniu piercingu, ważne jest, aby oczyścić obszar tak często, jak to możliwe. Wyjmowanie kolczyków każdej nocy jest dobrym nawykiem, aby uniknąć infekcji. Oprócz czyszczenia ucha dwa razy dziennie, upewnij się, że unikasz nadmiernej obsługi biżuterii.

Podczas gdy niewielka infekcja ucha trwa zwykle tylko kilka dni, może się pogorszyć, jeśli pozostanie nieleczona. W niektórych przypadkach może nawet przerodzić się w poważniejszą infekcję. Jeśli jesteś zaniepokojony, możesz odwiedzić lekarza, który przepisze Ci schemat czyszczenia ucha, a także maści antybakteryjne.

W większości przypadków infekcja jest bakteryjna i wymaga takiego samego leczenia jak świeży piercing. Moczenie w soli morskiej jest doskonałym sposobem na wyciągnięcie płynu i ropy z płatka ucha. Użycie końcówki q-tip ze sterylną solą fizjologiczną lub wodą destylowaną i solą również pomoże oczyścić infekcję.

Infekcje

Jeśli niedawno przekłułeś uszy, możesz obawiać się infekcji. Chociaż infekcje spowodowane przez kolczyki nie zawsze są poważne, mogą się rozprzestrzeniać. Możesz odczuwać ból, obrzęk ucha lub gorączkę. Możesz również doświadczyć zaczerwienienia lub obrzęku wokół otworu kolczyka. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza. Może być konieczne zażywanie antybiotyków w celu wyleczenia infekcji.

Większość infekcji jest niewielka i daje się leczyć samodzielnie. Jednak infekcje chrząstki mogą być poważniejsze i mogą wymagać stosowania antybiotyków. Należy również pamiętać, że najlepiej jest nie zakładać kolczyków do czasu całkowitego zagojenia, a miejsce przekłucia czyścić tak często jak to możliwe. Zalecane jest czyszczenie miejsca przekłucia sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Jeśli nie jest to możliwe, możesz również użyć wody destylowanej zmieszanej z solą. Unikaj stosowania alkoholu lub nadtlenku wodoru, ponieważ spowalniają one gojenie.

Czyszczenie płatka ucha jest kolejnym ważnym elementem zapobiegania infekcjom po kolczykach. Miejsce przekłucia jest podatne na bakterie. Nieleczone bakterie mogą się szybko rozwijać i przekształcić w infekcję. Jeśli nosisz kolczyki zbyt ciasno, możesz nie pozwolić ranie prawidłowo się zagoić. Może to prowadzić do dalszych problemów z infekcją.

Infekcja może rozprzestrzenić się na resztę ciała. Ostatecznie, infekcja może przerodzić się w ropień. Leczenie infekcji kolczyka może obejmować proste domowe sposoby lub wizytę u lekarza.

Technika zamykania z boku na bok

Jedna z prostych procedur chirurgicznych służących do leczenia ucha po kolczykach nazywana jest techniką zamykania z boku na bok. Jest ona często stosowana u dzieci i jest zabiegiem ambulatoryjnym. Polega ona na wycięciu blizny po wewnętrznej stronie ucha i ponownym umocowaniu płatka ucha za pomocą nowej skóry. W ten sposób powstaje niewielki otwór. Następnie skóra z powrotem zlepia się ze sobą.

Badacze porównali dwie techniki chirurgiczne leczenia ucha po kolczykach: prostą technikę zamknięcia z boku na bok oraz modyfikację płata przednio-tylnego. Autorzy zauważyli, że technika zamknięcia bocznego do boku charakteryzowała się mniej wyraźnym wydłużeniem pooperacyjnym w porównaniu z modyfikacją klapy.

Obie techniki operacyjne skutkowały podobnym stopniem wygojenia. Różnica między obiema technikami była jedynie kwestią kilku milimetrów. Technika zamknięcia bok do boku jest często preferowana przez chirurgów ze względu na prostotę i mniejszą liczbę powikłań.

Inną opcją jest zastosowanie punch tool, czyli narzędzia do nakłuwania, zaprojektowanego do wykrawania otworu większego od otworu przekłuwającego. Nowy otwór jest następnie zaszywany razem ze świeżą skórą. Ta technika jest podobna do naprawy rozdarcia, ale jest lepsza w przypadku kolczyków o mniejszym rozmiarze.

Podobne tematy