Być może słyszałaś o wpływie menstruacji na zdrowie emocjonalne kobiet. Ale czy wiedziałaś, że menstruacja może mieć również wpływ na wielkość ust? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego miesiączka wpływa na wielkość ust u kobiet i czy szczepionki COVID mogą mieć wpływ na miesiączkę.

Menstruacja wpływa na powiększenie ust

Kobiety natomiast mogą otrzymywać zastrzyki w usta przez cały cykl menstruacyjny. Może to zwiększyć ich objętość o 2% do 3%. Ale, powinny być świadome ryzyka związanego z tą procedurą. Nie powinny poddawać się tej procedurze, jeśli są w ciąży lub karmią piersią. Może to zwiększyć ich ryzyko powikłań, w tym siniaków i infekcji.

Szczepionki COVID mogą wpływać na miesiączkę

Szczepionki COVID zostały zaprojektowane tak, aby zapobiec zarażeniu się kobiety wirusem. Jednak niektóre kobiety doświadczają dziwnych efektów ubocznych po szczepieniu, takich jak obrzęk węzłów chłonnych i „ramię COVID”. Uważa się, że efekty te są związane z odpowiedzią immunologiczną organizmu. Kobiety mogą również doświadczać zmienionej menstruacji, ale nie jest jasne, czy szczepienie ma na to wpływ.

Szczepionka Moderna COVID-19 została zatwierdzona przez FDA i jest dostępna w Stanach Zjednoczonych. Była ona związana z reakcjami w miejscu wstrzyknięcia o opóźnionym początku, takimi jak rumień, ból, obrzęk i świąd. Odsetek tych reakcji nie zwiększał się po podaniu drugiej dawki.

Jednak to działanie niepożądane jest rzadkie i przejściowe, i prawdopodobnie ustąpi po podaniu szczepionki. Szczepionka COVID firmy Pfizer-BioNTech (BNT162b2) oraz szczepionki COVID-19 firmy Oxford-AstraZeneca szczepione adenowirusem wykazały doskonałą skuteczność i bezpieczeństwo w badaniach fazy 3.

Szczepionka Janssen COVID-19 jest dobrym rozwiązaniem dla osób dorosłych, które nie mogą otrzymać pozostałych szczepionek COVID-19. Jest ona zalecana osobom w wieku od 50 lat wzwyż z umiarkowanym lub ciężkim upośledzeniem odporności. Jest również zalecana dla osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych, które w przeciwnym razie nie otrzymałyby szczepionki COVID-19.

Objawy menstruacji

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, jest częstą przypadłością kobiet. Wiąże się z różnymi objawami, które zakłócają jakość życia kobiety. Najgorsze objawy tej dolegliwości występują w okresie od tygodnia przed miesiączką do pięciu dni przed jej rozpoczęciem. Na szczęście objawy te z reguły ustępują w trakcie miesiączki, choć po jej zakończeniu mogą nawracać.

Kobiety doświadczają miesięcznego cyklu krwawienia, który jest spowodowany zmianami w poziomie ich hormonów. Okres ten trwa około trzech do siedmiu dni i powoduje różną ilość utraty krwi. Ponieważ objawy miesiączki są podobne do objawów wczesnej ciąży, niektóre kobiety mylą je z oznakami ciąży. Inne objawy mogą obejmować tkliwość piersi, częste oddawanie moczu i ból stawów. U niektórych kobiet występuje również PMS, zaburzenie, które powoduje, że ich miesiączki są nieregularne i bolesne.

Wpływ zmian hormonalnych na stan emocjonalny kobiet

Stan emocjonalny kobiety jest ściśle związany ze zmianami w jej hormonach, takich jak estrogen. Badania wykazały, że kobiety z wyższym poziomem estrogenu częściej niż ich męscy koledzy cierpią na depresję i lęk. Hormon ten jest związany między innymi z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, przedmiesiączkowym zaburzeniem dysforycznym i depresją poporodową. Wpływ estrogenu na nastroje kobiet jest złożony i niemal tak tajemniczy jak same nastroje.

Hormony w naszym organizmie regulują niemal każdą funkcję, w tym wzrost, metabolizm i reprodukcję. Kiedy poziom hormonów ulega wahaniom, powoduje to fizyczne i emocjonalne reakcje, które wpływają na wszystkie nasze narządy. To dlatego kobiety często cierpią z powodu fizycznych objawów braku równowagi hormonalnej, które mogą obejmować od przyrostu masy ciała do zmęczenia. Brak równowagi hormonalnej jest powszechny dla kobiet w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy. Może mieć wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie, a wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że cierpi z powodu braku równowagi.

Wpływ zmian hormonalnych na kobiety uprawiające sport

Kobiety uprawiające sport mogą doświadczyć powiększenia warg w odpowiedzi na zmiany hormonalne podczas cyklu menstruacyjnego. Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, cykle menstruacyjne kobiet różnią się od siebie. Następnie, na wyniki sportowe kobiet wpływa zmiana składu ciała. Na przykład, kobiety z nadwagą mogą doświadczyć powiększenia warg podczas miesiączki. U szczupłych kobiet ten problem występuje rzadziej. Głównym wyjaśnieniem jest to, że kobiety te mogą być predysponowane genetycznie lub mogą mieć wpływ na hormony produkowane przez oś nadnerczy.

Ponadto poziom hormonów zmienia się podczas treningu sportowego. Poziomy estradiolu-progesteronu u kobiet uprawiających sport są niższe niż u dziewcząt nieaktywnych fizycznie. Dzieje się tak dlatego, że trening sportowy zmienia ich skład ciała, zmieniając masę mięśniową i rozkład tłuszczu. To z kolei zmienia poziom ich hormonów.

Poziom androgenów wzrasta podczas ćwiczeń. Może to być szkodliwe dla rozwoju pęcherzyków. Jednak u kobiet przetrenowanych może dojść do wzrostu poziomu SHBG. Możliwe, że wysokie poziomy androgenów podczas ćwiczeń są korzystne dla organizmu w niektórych przypadkach, takich jak sporty siłowe.

Chociaż kobiety uprawiające sporty siłowe mogą doświadczyć powiększenia ust, nie jest to zmiana trwała. Zmiany hormonalne są naturalną częścią organizmu. Poziom hormonów u kobiet waha się w trakcie cyklu miesiączkowego. Mimo to, poziom hormonów może znacząco wpływać na wyniki sportowe.

Podobne tematy