Jeśli jesteś w ciąży, być może zauważyłaś, że Twoje usta stają się większe niż zwykle. Jest to naturalna część ciąży i jest mile widziana. Twój lekarz rodzinny może Ci powiedzieć, czy ta zmiana jest normalna dla Twojego etapu ciąży. Jeśli jednak Twoje usta są zbyt duże, istnieją sposoby leczenia powiększonych ust.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z dentystka.info

„Wargi ciążowe” są mile widzianym efektem ubocznym ciąży

Wargi ciążowe nie są powodem do niepokoju, a istnieje wiele sposobów leczenia spierzchniętych warg. Najlepiej unikać przygryzania warg, pić dużo wody i rozważyć użycie medycznego balsamu do ust. Możesz również spróbować oddychać przez nos, aby złagodzić część bólu. Wargi w ciąży nie są poważnym powikłaniem i warto liczyć się z drobnymi niedogodnościami.

Choć prawdą jest, że niektóre kobiety mają większe usta podczas ciąży, nie jest to powszechne. Celebryci, tacy jak Kylie Jenner, przyznali się do otrzymania zastrzyków do ust podczas ciąży. Jednak kobiety mogą oczekiwać, że ich usta wrócą do normy w ciągu dwóch do trzech miesięcy po porodzie.

Zabiegi dostępne na powiększone usta

Podczas ciąży istnieje kilka różnych zabiegów dostępnych na powiększone usta. Po pierwsze, jest cheilitis, ostre i przewlekłe zapalenie warg spowodowane przez wirus herpes simplex typu 1. W większości przypadków, stan ten jest infekcją wirusową, która dotyka warg. Charakteryzuje się skupiskami pęcherzyków wokół ust i uczuciem pieczenia. Zazwyczaj można to leczyć za pomocą dostępnych bez recepty środków miejscowo znieczulających.

Istnieją również różne warunki medyczne, które mogą powodować opuchnięte usta. Czasami są one wynikiem silnej reakcji alergicznej lub innego problemu medycznego. Jeśli obrzęk jest poważny, należy od razu szukać pomocy medycznej. Ciężki przypadek może zagrażać życiu. Jeśli jednak obrzęk nie jest zbyt bolesny, możesz spróbować domowych sposobów na jego zmniejszenie.

Skutki uboczne wypełniaczy do ust

Ciąża to czas, kiedy ciało kobiety zaczyna się zmieniać. Zmiany te mogą obejmować zwiększony poziom estrogenów, zwiększoną ilość płynów i obrzęki. Ciąża powoduje również zmiany w obrębie ust, dlatego kobiety mogą chcieć uniknąć wypełniania ust w czasie ciąży. W niektórych przypadkach kobiety mogą doświadczyć naturalnego zmniejszenia rozmiaru ust podczas ciąży, nawet jeśli wcześniej nie otrzymywały wypełniaczy do ust.

Zastrzyki wypełniaczy ust nie powinny być wykonywane w czasie ciąży, ponieważ nie ma dowodów na poparcie ich bezpieczeństwa w tym czasie. Na szczęście większość klinik zajmujących się wypełniaczami ust zaleca odczekanie z zastosowaniem zabiegu do czasu po porodzie i karmieniu piersią. Jeśli jednak planujesz uzyskać wypełniacze ust w czasie ciąży, ważne jest, aby porozmawiać z wykwalifikowanym chirurgiem plastycznym.

Skóra na twarzy kobiety zmienia się drastycznie podczas ciąży. Może to sprawić, że wyniki wypełniaczy ust będą nieprzewidywalne. Ciąża powoduje również szybki przyrost masy ciała, w tym ust i twarzy. Ponadto, mleko matki kobiety może zmienić wygląd leczonego obszaru. Ważne jest, aby kobieta w ciąży unikała jakiejkolwiek aktywności fizycznej, która obciąża leczoną skórę twarzy. Powinna również unikać stosowania balsamu do ust lub nawykowego obgryzania się podczas leczenia.

Chociaż negatywne reakcje na wstrzyknięcia Botoxu są rzadkie, nadal istnieją pewne obawy dotyczące skutków ubocznych. FDA zaleca, aby kobiety zaprzestały wykonywania zastrzyków Botoxu w czasie ciąży i opóźniły je do czasu po porodzie. W ten sposób będą mogły korzystać z dobrodziejstw tego zabiegu kosmetycznego, jednocześnie opiekując się swoim nienarodzonym dzieckiem.

Ponieważ wypełniacze dermalne są wstrzykiwane tylko miejscowo, nie wstrzykuje się ich dożylnie. Ponieważ są wstrzykiwane miejscowo, mają tendencję do pozostawania w miejscu zabiegu. Zmniejsza to ich szanse na przejście przez krwiobieg do płodu. Jak w przypadku każdej procedury kosmetycznej, ważne jest, aby omówić wszelkie skutki uboczne z lekarzem przed zabiegiem. Jednak ryzyko stosowania wypełniaczy do ust w czasie ciąży jest na ogół niewielkie i nieistotne.

W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu pacjenci mogą spodziewać się pewnego obrzęku w okolicy wargi. Obrzęk ten będzie się różnił w zależności od ilości użytego wypełniacza. Ogólnie rzecz biorąc, obrzęk ustępuje po około dwóch tygodniach, chociaż niektóre kobiety doświadczają zasinienia i swędzenia. Jeśli obawiasz się opuchlizny, powinnaś przyłożyć do tego miejsca okład z lodu i powstrzymać się od całowania lub ćwiczeń przez kilka dni po zabiegu.

Dbanie o siebie podczas ciąży

Ciąża może powodować różne zmiany na skórze i wargach. Możesz doświadczyć suchości i spierzchniętych warg, ale to częsty element ciąży. Kobiety w ciąży powinny być szczególnie czujne, jeśli chodzi o picie wystarczającej ilości wody, aby utrzymać nawilżenie skóry i ust. Podczas ciąży bariera ochronna skóry ulega osłabieniu, a organizm potrzebuje więcej płynów, aby utrzymać rosnące dziecko. Dodatkowo możesz doświadczyć zwiększonej ilości biegunek, wymiotów i porannej choroby, które również mogą prowadzić do odwodnienia.

Kobiety w ciąży muszą zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o dietę i ćwiczenia. Powinny ograniczyć ilość spożywanej kofeiny i ograniczyć spożywanie pokarmów zawierających cukier. Powinny również unikać uprawiania sportów ekstremalnych, kolejek górskich, samochodzików, zjeżdżalni wodnych, czterokołowców i motocykli, a także sportów kontaktowych.

Kobiety w ciąży powinny dbać o siebie w czasie ciąży poprzez właściwe odżywianie się, dużo odpoczynku, unikanie alkoholu i tytoniu. Ważne jest, aby znaleźć dobrego ginekologa i stosować się do jego rad. Należy również upewnić się, że jesz dużo świeżych owoców i warzyw, a także różnorodne produkty pełnoziarniste i zdrowe przekąski. Powinnaś również ograniczyć spożycie pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i dodanych cukrów. Twój dietetyk może pomóc Ci określić, które pokarmy należy jeść, a których należy unikać. Kobiety w ciąży powinny również rozważyć otrzymanie witaminy prenatalnej, która pomoże twojemu organizmowi zaspokoić potrzeby żywieniowe.

Podobne tematy