Jeśli złamiesz swój nos z przemieszczeniem, istnieje szereg środków ostrożności, które powinieneś podjąć i opcji leczenia dostępnych dla Ciebie. Powinieneś także poszukać pomocy medycznej w związku ze złamanym nosem, co może obejmować wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub procedury medycznej w celu wyrównania kawałków kości.

Objawy złamanego nosa

Jeśli cierpisz na złamany nos z przemieszczeniem, ważne jest, aby zrozumieć, czego się spodziewać. Po pierwsze, należy mieć świadomość, że prawdopodobnie wystąpi krwawienie. Jeśli tak się stanie, powinieneś odpocząć i zastosować lód. Spróbuj zastosować go do dotkniętego obszaru przez 15 minut na raz. Jeśli krwawienie utrzymuje się, być może trzeba będzie jak najszybciej udać się do pracownika służby zdrowia. Zalecane są również środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Nawet drobne urazy nosa mogą wymagać wizyty u lekarza w ciągu pierwszych kilku dni, dlatego należy jak najszybciej umówić się na wizytę. Należy jednak unikać wszelkiej energicznej aktywności przez co najmniej tydzień, aż do ustąpienia obrzęku. W niektórych przypadkach może być wymagana operacja, aby wyprostować złamany nos i wyrównać przegrodę. Po tym, lekarze mogą być w stanie przywrócić kości do ich pierwotnej pozycji w ciągu zaledwie dwóch lub trzech tygodni.

Opcje leczenia

Istnieje kilka opcji leczenia dostępnych dla osób, które doświadczają przemieszczenia nosa. Naprawa chirurgiczna może być opcją dla niektórych przypadków. W znieczuleniu ogólnym kości nosa są wyrównywane, co może skutkować poprawą oddychania. Jeśli jednak kości są wyraźnie przesunięte, konieczna może być bardziej skomplikowana procedura. Operacja ta polega na wyrównaniu kości nosa i otaczających je tkanek.

W zależności od stopnia zaawansowania złamania może być konieczne zastosowanie szyny wewnętrznej lub zewnętrznej. Niektóre osoby mogą również wymagać krótkiego okresu przyjmowania antybiotyków. Jeśli jednak złamanie jest wystarczająco poważne, pacjent powinien jak najszybciej udać się do lekarza. Lekarz rodzinny prawdopodobnie skieruje Cię do laryngologa, czyli Otolaryngologa, aby zająć się złamaniem. W niektórych przypadkach lekarz może być w stanie samodzielnie wyrównać kości poprzez delikatne wciśnięcie ich z powrotem na miejsce.

Środki ostrożności, które należy podjąć

Jeśli złamałeś nos z przemieszczeniem, ważne jest, aby uzyskać natychmiastową pomoc medyczną. Nawet niewielkie złamania mogą prowadzić do krwiaka przegrody, który jest skrzepem krwi wewnątrz nosa. Stan ten może być poważny i prowadzić do zakażenia. Jeśli tak się stanie, prawdopodobnie będzie potrzebna operacja.

Twój lekarz prawdopodobnie najpierw zada Ci pytania dotyczące urazu i zbada Twój nos, aby określić zakres złamania. Zbada również Pana/Pani twarz i poszuka ewentualnych obrzęków lub przeszkód. W niektórych przypadkach zostaną podane leki znieczulające, aby zapobiec bólowi podczas badania. Może być również poproszony o powrót za kilka dni, aby przejść kolejne badania. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. Badanie to może określić, czy istnieją inne urazy, które mogą powodować dalszy obrzęk lub krwawienie w tej okolicy.

Zdjęcia rentgenowskie

Po złamaniu nosa ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Złamany nos może powodować znaczny obrzęk i ból, a lekarze prawdopodobnie będą chcieli zobaczyć Cię w ciągu trzech do siedmiu dni po urazie, aby ocenić proces gojenia i wykluczyć powikłania. Twoje dziecko może również wymagać noszenia szyny, która powinna pomóc złagodzić obrzęk i ból. Lekarz pokaże również, jak dbać o szynę.

Twój lekarz zbada złamanie i twarz. Zada pytania dotyczące rodzaju urazu i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zwróci również uwagę na obrzęk lub zasinienie.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa jest czasami wykonywana na oddziałach ratunkowych, nawet jeśli nie jest to konieczne z klinicznego punktu widzenia. Skany te mogą narażać pacjentów na promieniowanie i często są zbędne w diagnostyce złamań. Nadmierna ilość badań może być motywowana obawą przed potencjalnymi pozwami sądowymi. Badanie fizykalne może postawić prawidłową diagnozę.

Pomimo swoich ograniczeń, tomografia komputerowa jest cennym narzędziem do wykrywania ciał obcych. Pomagają lekarzom ustalić, czy doszło do zawału, a także określić rozległość urazu. Dodatkowo tomografia komputerowa może wykryć obiekty radioprzezroczyste i radiolucentne, które są niewidoczne dla promieniowania rentgenowskiego.

refracture

Jeśli podejrzewasz, że złamałeś nos, powinieneś od razu zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. On lub ona przeprowadzi badanie fizyczne i zapyta o historię choroby. Zwróci on również uwagę na wszelkie oznaki zasinienia, skaleczenia lub obrzęku w miejscu złamania.

Jeśli złamanie jest proste, może nie wymagać zabiegu chirurgicznego. Może jednak wymagać pewnego czasu na zagojenie się bez ucisku na mostek nosowy. Po tym okresie nos najprawdopodobniej zagoi się samoistnie.

otwarta redukcja

Istnieje kilka zalet operacji otwartej redukcji, ale ważne jest również, aby zrozumieć ograniczenia tej operacji. Działa ona tylko w przypadku prostych złamań kości i nie jest opcją dla skomplikowanych złamań. Dodatkowo, nie jest ona skuteczna w przypadku złamań powodujących problemy z drogami oddechowymi w obrębie nosa. Jeśli rozważasz tę procedurę, upewnij się, że masz eksperta po swojej stronie.

Otwarta redukcja jest bardziej inwazyjna niż zamknięta. Wykonuje się ją w znieczuleniu na sali operacyjnej. Podczas otwartej redukcji, kości są rebroken, a przegroda jest zwykle resetowane do pozycji w linii środkowej. Jeśli jednak masz uraz, który spowodował znaczny obrzęk kości, możesz nie być w stanie przeprowadzić pełnej oceny.

Podobne tematy