Zdjęcia rentgenowskie i tomografia komputerowa mogą nie być konieczne do ustalenia, czy masz złamany nos, ale mogą pomóc w określeniu zakresu uszkodzenia. W niektórych przypadkach, złamany nos może być leczony poprzez ręczne wyrównanie kości. Procedura ta zazwyczaj powoduje wyleczenie nosa w ciągu dwóch tygodni.

Zdjęcia rentgenowskie i tomografia komputerowa nie zawsze są pomocne w określeniu, czy masz złamany nos

Zdjęcie rentgenowskie lub tomografia komputerowa nie zawsze są pomocne w określeniu, czy masz strzaskane lub złamane kości w nosie. Chociaż oba te narzędzia mogą zidentyfikować złamany nos, nie zawsze są pomocne w podjęciu decyzji, czy potrzebujesz natychmiastowej pomocy medycznej. Jeśli złamanie nie jest bardzo poważne, lekarz może zazwyczaj naprawić złamany nos w biurze. Zabieg ten może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

W niedawno przeprowadzonym badaniu sprawdzono dokładność metod obrazowania w rozpoznawaniu złamań kości nosa. Podczas gdy tomografia komputerowa jest bardziej wiarygodna niż konwencjonalna radiografia, zdjęcia rentgenowskie i tonografia komputerowa nie zawsze pokazują, że pacjent ma złamany nos.

Ręczne wyrównywanie kości

Jeśli złamałeś nos w wypadku, możesz chcieć skorzystać z pomocy medycznej, aby wyrównać złamane kości. Chociaż możliwe jest leczenie złamanego nosa na własną rękę, możesz tylko pogorszyć sytuację. Lekarz może pomóc Ci wyrównać kości i może przepisać silniejsze środki przeciwbólowe.

Istnieją dwie podstawowe metody wyrównywania złamanych kości w nosie. Pierwsza z nich to tzw. zamknięta redukcja, czyli zabieg chirurgiczny polegający na wyrównaniu złamanych kości i chrząstek w obrębie nosa. Zabieg ten może być przeprowadzony w gabinecie lekarskim w znieczuleniu miejscowym. Polega ona na użyciu instrumentu zwanego wziernikiem nosowym w celu poszerzenia nozdrzy i wyrównania kości. Można spodziewać się bólu przez okres do dwóch tygodni po zabiegu, ale ból ustąpi.

Jeśli złamanie jest poważne lub mnogie, może być konieczne poddanie się operacji w celu wyrównania kości i naprawy złamania. Może być również konieczne poddanie się zabiegowi zwanemu septorhinoplastyką, jeśli złamanie uszkodziło przegrodę nosową. Oba te zabiegi są zazwyczaj wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, chociaż niektórzy pacjenci mogą wymagać noclegu w przypadku bardziej inwazyjnego zabiegu.

Złamany nos jest jednym z najczęstszych złamań kości twarzy, a większość złamań jest niewielka i nie powoduje trwałych uszkodzeń. Jeśli jednak uraz jest poważny, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Lekarz będzie mógł określić zakres uszkodzenia chrząstki i kości nosa.

W zależności od charakteru złamania i czasu, jaki upłynął od jego wystąpienia, może być potrzebna operacja, aby ułożyć kości i sprawić, by złamanie się zagoiło. Proces ten trwa zazwyczaj od siedmiu do dziesięciu dni, ale pełna naprawa chrząstki może potrwać nawet do sześciu miesięcy.

Objawy krwiaka przegrody nosowej

Krwiak przegrody nosowej jest częstym powikłaniem urazu nosa. Może powstać w wyniku złamania nosa, urazu tkanek miękkich lub podczas zabiegu rynoplastyki. Krwiak przegrody nosowej może prowadzić do silnego bólu. Na szczęście istnieje kilka sposobów leczenia tego problemu.

Zbieranie krwi występuje w przedniej przegrodzie nosowej, która składa się z płytki chrzęstnej i błony śluzowej. Gdy przegroda nosowa przednia ulega przerwaniu, siły wyboczenia mogą rozerwać podśluzówkowe naczynia krwionośne przegrody, powodując gromadzenie się krwi w tym obszarze. Ten zastój krwi może sprzyjać namnażaniu się bakterii i prowadzić do powstania ropnia. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej szukać pomocy medycznej.

Chociaż często zdarza się, że uraz nosa powoduje powstanie krwiaka przegrody nosowej, dokładna przyczyna tego stanu nie jest w pełni zrozumiała. W większości przypadków występuje on po złamaniu nosa, zabiegu chirurgicznym lub urazie tkanek miękkich. Jednak u dzieci krwiaki przegrody mogą występować również w przypadku braku znaczącego urazu nosa.

Obecność krwiaka przegrody nosowej świadczy o złamaniu przegrody. Krew zbierająca się w przegrodzie jest podobna do skrzepu krwi lub siniaka i może uszkodzić tkanki w tej okolicy oraz spowodować zakażenie. Wczesne rozpoznanie i leczenie krwiaka przegrody może zapobiec powikłaniom, takim jak perforacja przegrody i deformacja siodłowego nosa.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien przeprowadzić dokładne badanie fizykalne i przejrzeć historię choroby. Lekarz użyje również podświetlanego instrumentu zwanego wziernikiem do nosa, aby zbadać przegrodę i stwierdzić, czy utworzył się krwiak przegrody. Lekarz może również wykonać zdjęcie rentgenowskie lub tomografię komputerową w celu ustalenia, czy doszło do złamania kości twarzy.

Objawy złamania chrząstki

Złamanie chrząstki w złamanym nosie może być bolesne i powinno być od razu obejrzane przez lekarza. Można zastosować leki łagodzące ból i obrzęk. Chirurg może również wykonać zabieg redukcji zamkniętej, który wyrównuje kości i chrząstki w nosie. Zabieg ten najlepiej wykonać w ciągu 14 dni od pierwotnego złamania. Zabieg polega na użyciu wziernika do nosa, aby otworzyć nozdrza, oraz specjalnych instrumentów do wyrównania kości i chrząstek. Może to być bolesna procedura, więc pacjenci mogą otrzymać leki przeciwbólowe lub nawet miejscowe zastrzyki w celu złagodzenia bólu. Ból zazwyczaj zmniejsza się po upływie jednego do dwóch tygodni od zabiegu.

Jeśli złamanie nosa spowodowało również uszkodzenie przegrody, może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego w celu jej naprawienia. Zabieg ten wykonuje się w celu skorygowania złamanej przegrody i zapobieżenia niedrożności dróg oddechowych. Jest to zazwyczaj zabieg ambulatoryjny, a lekarz może zalecić ten zabieg, jeśli złamanie spowodowało problemy z oddychaniem.

Jeśli podejrzewasz złamanie chrząstki w złamanej kości nosa, Twój lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi badanie fizykalne, aby wykluczyć inne urazy i określić przyczynę bólu. Zbada również wewnętrzną i zewnętrzną strukturę nosa, aby wykluczyć inne urazy. Zwykłe zdjęcia rentgenowskie nie pomogą jednak w postawieniu diagnozy złamania nosa. Może być potrzebna tomografia komputerowa i zdjęcie rentgenowskie, aby określić, czy w wyniku złamania doszło do złamania kości nosa.

Złamany nos może również skutkować odchyloną przegrodą, czyli sytuacją, w której cienka wyściółka pomiędzy nozdrzami ulega przemieszczeniu. Może to utrudniać oddychanie, a także prowadzić do zasinienia wokół oczu. Jeśli złamanie jest wystarczająco głębokie, w nosie mogą tworzyć się skrzepy krwi, powodując krwiak przegrody. Krwiak przegrody nosa może zablokować jedno lub oba nozdrza i wymaga natychmiastowego drenażu chirurgicznego.

Operacja naprawy złamanego nosa

Złamany nos może być leczony operacyjnie przez chirurga. Proces ten trwa zazwyczaj około trzech do 10 dni. W tym czasie nos będzie się goił, a opuchlizna zejdzie. Kości będą miały również czas na uzdrowienie. Chirurg dąży do przywrócenia wyglądu nosa jak najbardziej zbliżonego do jego pierwotnego kształtu.

Operacja będzie polegała na realnym wyrównaniu kości i chrząstek w nosie. Zabieg najlepiej wykonać w ciągu 14 dni od złamania, choć możliwe jest złamanie do miesiąca po. Chirurg otworzy nozdrza i wyrówna kości za pomocą specjalnych instrumentów. Pacjent otrzyma leki przeciwbólowe i miejscowe znieczulenie, aby pomóc mu odzyskać. Dyskomfort i obrzęk powinny ustąpić po tygodniu lub dwóch.

Złamany nos może być naprawiony za pomocą pierwotnej lub rewizyjnej rhinoplastyki, które są obiema skutecznymi procedurami. Rynoplastyka pierwotna ma na celu naprawę wad strukturalnych nosa, natomiast rynoplastyka rewizyjna ma na celu rozwiązanie zarówno problemów strukturalnych, jak i problemów estetycznych twarzy. Rewizja nosa jest bardziej skomplikowana i wymaga więcej czasu niż pierwotna.

Złamanie nosa może prowadzić do kilku powikłań, w tym odchylonej przegrody i naczyniaka przegrody. Możesz zmniejszyć szanse na to, nosząc odzież ochronną lub używając sprzętu ochronnego. W ciężkich przypadkach może być konieczna operacja. Jeśli jednak uraz nie jest zbyt poważny, często można go naprawić w gabinecie lekarskim bez konieczności wizyty w szpitalu.

Złamane nosy są najczęściej wynikiem wypadku lub upadku. W ciężkich przypadkach uszkodzenia kości mogą sięgać do przegrody, która oddziela lewą i prawą stronę nosa. Uszkodzenie tej części nosa będzie miało wpływ na sposób oddychania i wygląd twarzy.

Podobne tematy