Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy doświadczasz krwawienia z nosa jest usiąść i podnieść głowę. To powstrzyma krew przed spływaniem do gardła i zminimalizuje ból. Należy również zastosować zimny okład, aby zmniejszyć obrzęk i ból. Można również zażyć acetaminofen, aby złagodzić ból.

Objawy złamanego nosa

Złamany nos może powodować silny ból i dyskomfort. Na szczęście, jest on zazwyczaj uleczalny. Chociaż drobne urazy nosa mogą wymagać jedynie szybkiej wycieczki do lekarza, poważne mogą wymagać zabiegu chirurgicznego w celu skorygowania złamanych kości. Niewielkie złamanie nosa można leczyć za pomocą prostych opatrunków i wilgotnej podkładki z gazy do nosa.

Złamany nos może powodować łagodny do ciężkiego ból i obrzęk. Może również powodować skrzywiony wygląd, przez co pacjent wydaje się zniekształcony. Lekarz przeprowadzi badanie fizykalne, aby ocenić zakres urazu. Nawet jeśli obrzęk ustąpi, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, aby upewnić się, że złamana część nie jest zakażona.

W przypadku ostrego bólu, należy użyć okładu z lodu lub ręcznika do owinięcia złamanego nosa. Umieść go jednorazowo na złamanej części na około 15 minut, a następnie usuń. Możesz również zażyć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, które pomogą Ci poradzić sobie z bólem i obrzękiem. Należy również unikać dmuchania lub dłubania w nosie. Ostatecznie lekarz powie Ci, kiedy możesz wrócić do normalnych czynności.

Opcje leczenia

Istnieje wiele opcji leczenia złamanego nosa. Zazwyczaj kość jest resetowana w gabinecie lekarskim w znieczuleniu miejscowym i utrzymywana na miejscu za pomocą gipsu. W niektórych ciężkich przypadkach konieczna jest operacja. Lekarz laryngolog wyrówna kość, zmieni kształt nosa i naprawi wszelkie uszkodzenia przegrody nosowej.

Złamany nos zwykle powoduje ból, dlatego ważne jest, aby natychmiast udać się do lekarza. Dzięki temu lekarz będzie mógł stwierdzić, czy nie doszło do poważnych powikłań. Nieleczony, duży krwiak (skrzep krwi) może się utworzyć i spowodować trwałą deformację nosa. Objawy krwiaka przegrody nosowej obejmują duży obrzęk i trudności w oddychaniu.

Początkowe leczenie skupia się na bólu i obrzęku. Leki przeciwbólowe i lód są powszechnie stosowane w ciągu pierwszych kilku dni po złamaniu. Lekarz pierwszego kontaktu będzie chciał również zebrać pełny wywiad medyczny. Dostawca opieki zdrowotnej może również wykonać zabieg chirurgiczny, aby wyrównać kości nosa. Procedura może być bolesna i może wymagać znieczulenia ogólnego. Po zabiegu dziecko będzie prawdopodobnie potrzebowało szyny, aby utrzymać nos w odpowiedniej pozycji.

Czas rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji w przypadku złamanego nosa może się znacznie różnić w zależności od ciężkości urazu. W łagodnych przypadkach, złamany nos może być leczony w gabinecie lekarskim. Lekarz może użyć wziernika do otwarcia nozdrzy, a specjalne instrumenty wyrównają kości. Po zabiegu należy odpoczywać przez około tydzień i unikać czynności, które mogłyby uszkodzić nos.

Większość złamanych nosów z czasem goi się sama przy odpowiedniej pielęgnacji. Po kilku dniach obrzęk tkanek miękkich w nosie zmniejszy się i zniknie krew. Twoje oddychanie przez nos powinno wrócić do normy po trzech dniach. Jeśli przyczyną złamania nosa była odchylona przegroda, lekarz może wykonać operację septoplastyki, aby naprawić problem.

W poważniejszych przypadkach, złamany nos może wymagać naprawy w szpitalu. Jeśli złamanie jest proste, lekarz może wykonać prostą operację korekcyjną. Podczas tego zabiegu lekarz wciska nos z powrotem na miejsce. Zabieg jest zazwyczaj szybki i łatwy i może być wykonany podczas snu.

Środki ostrożności

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po doznaniu złamania nosa, jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Złamany nos może prowadzić do poważnych komplikacji, jeśli nie jest leczony od razu. Na przykład, krwiak przegrody, zbiór krwi pod wyściółką nosa, może powodować infekcje i deformację, jeśli nie jest leczony. Niektóre objawy tego problemu obejmują uczucie zatkania, trudności w oddychaniu i duży obrzęk.

W przypadkach, gdy podejrzewa się złamanie nosa, lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi badanie fizyczne i uzyska wywiad medyczny. Następnie może użyć podświetlanego instrumentu zwanego wziernikiem do badania przegrody nosowej. To może pomóc im określić, czy istnieje blokada lub krwiak przegrody. W ciężkich przypadkach może być potrzebna tomografia komputerowa lub zdjęcie rentgenowskie.

Po dokonaniu oceny złamanego nosa, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny. Pacjent może również poddać się zabiegowi naprawy przegrody nosowej. Zabieg ten nazywany jest septorhinoplastyką i polega na naprawie przegrody nosowej i ponownym ukształtowaniu nosa.

Podobne tematy