Ogólnie rzecz biorąc, operacje na uszach są niewielkie. Mniejsze zabiegi polegają na naprawieniu dziury w uchu, co u dorosłych wykonywane jest zazwyczaj w znieczuleniu. Po zabiegu na dziurce umieszcza się biologiczną łatkę z bibuły, która jest utrzymywana na miejscu za pomocą kropli krwi lub maści. Gojenie się tego obszaru trwa do sześciu tygodni, podczas których pacjentom zaleca się unikanie ciężkich ćwiczeń i wydmuchiwania nosa.

Okres rekonwalescencji po operacji ucha

Po operacji ucha pacjenci mogą przez kilka dni odczuwać krwawienie i wydzielinę o zabarwieniu krwi. Jest to normalne i stanowi normalną część procesu gojenia. Do oczyszczenia otworu ucha należy użyć wacika zanurzonego w wazelinie. Opatrunek powinien być noszony przez co najmniej 3 dni. Dziecko powinno również nosić opatrunek na głowę dla komfortu.

W zależności od rodzaju wykonanego zabiegu, okres rekonwalescencji może trwać do siedmiu dni. Pacjent powinien unikać ciężkiej aktywności i energicznych ćwiczeń. Ponadto powinien unikać dmuchania i gry na instrumentach muzycznych przez co najmniej tydzień. Gdy uszy wygoją się wystarczająco, pacjent może wrócić do szkoły lub zabawy.

Sam zabieg nie jest bardzo inwazyjny. Lekarz zszywa skórę za uchem. Jednak pacjent musi dbać o uszy przez kilka tygodni, aby zobaczyć pełne rezultaty. Ponadto ważne jest, aby w razie potrzeby przyjmować antybiotyki. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących opieki pooperacyjnej.

Po zabiegu dzieci otrzymają leki przeciwbólowe, które pomogą im wrócić do zdrowia. Ważne jest również, aby przez pierwsze kilka dni nie kichały zbyt mocno. Lekarz może również przepisać doustny antybiotyk, który należy rozpocząć dzień po zabiegu. Oprócz doustnych antybiotyków, dzieciom mogą zostać przepisane również krople do uszu. Zazwyczaj krople te należy przyjmować przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu.

Przygotowanie do operacji ucha

Przygotowanie do operacji ucha jest kluczowe dla powodzenia operacji. Chirurg rozpocznie od zbadania struktury uszu, w tym ich wytrzymałości i chrząstek, a także innych czynników. Zwróci również uwagę na wszelkie asymetrie, takie jak wypukłość płatka usznego lub asymetria położenia małżowiny usznej.

Po zbadaniu uszu chirurg zdecyduje, czy konieczna jest operacja. Wykwalifikowany chirurg zaplanuje operację tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści są większe niż ryzyko. Podczas zabiegu może wystąpić suchość w ustach, drętwienie lub utrata czucia w uchu. Materiał uszczelniający może zaburzać naturalną równowagę, ale powinien zniknąć po usunięciu szwów chirurgicznych.

Po operacji ucha dziecko otrzyma leki przeciwbólowe. Przez pierwsze 24 godziny nie należy pozwalać dziecku na podnoszenie ciężkich przedmiotów lub zginanie się. Przez kilka dni powinno ono również powstrzymać się od grania na instrumentach muzycznych. Ponadto, dziecko nie powinno skarżyć się na ból, nawet po zażyciu leków przeciwbólowych. Ponadto, dziecko nie powinno mieć gorączki ani nieprzyjemnie pachnącego drenażu. Jeśli u dziecka po zabiegu wystąpi infekcja ucha, należy ją jak najszybciej wyleczyć.

Po zabiegu dziecko będzie musiało nosić opatrunek wokół tego miejsca. Opatrunek ma za zadanie chronić miejsce nacięcia przed wszelkimi czynnikami drażniącymi. Podaje się również antybiotyki, aby zapobiec infekcji. Większość dzieci może wrócić do normalnych zajęć po dniu lub dwóch.

Zabiegi wykonywane podczas operacji ucha

Podczas operacji ucha wykonuje się wiele różnych zabiegów. Tympanoplastyka, na przykład, jest procesem łatania błony bębenkowej. Zabieg trwa około dwóch do trzech godzin i wymaga użycia mikroskopu operacyjnego. Inne procedury obejmują ossiculoplastykę, w której usuwa się i zastępuje trzy kości ucha środkowego. Osikuloplastyka może również obejmować naprawę małych otworów w błonie bębenkowej lub umieszczenie przeszczepu tkanek.

Zabieg ten jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji dożylnej. W zależności od problemu, zabieg może trwać dłużej. Po zmianie kształtu ucha stosuje się szwy, aby utrzymać je w nowym kształcie. W niektórych przypadkach chirurg może również usunąć większy fragment chrząstki, aby stworzyć bardziej naturalne zagięcie.

Przed poddaniem się zabiegowi, pacjenci są zobowiązani do poddania się badaniu fizykalnemu. Podczas tej wizyty chirurg sprawdzi ich uszy i może zrobić zdjęcia. Pacjent powinien porozmawiać z chirurgiem o swoich oczekiwaniach i ewentualnych komplikacjach, które mogą wystąpić. Podczas zabiegu pacjenci powinni unikać dotykania ucha i spania na boku. Dodatkowo pacjentom zaleca się noszenie luźnej, dopasowanej odzieży, aby nie podrażniać miejsca zabiegu.

Najczęstszym i najmniejszym zabiegiem jest naprawa otitis externa. Wykonuje się go w gabinecie lub w znieczuleniu u osób dorosłych. Po tym zabiegu nad dziurą w uchu umieszcza się biologiczną łatę z bibuły. Przeszczep trzyma się dzięki niewielkiej ilości krwi lub maści. Po zabiegu pacjenci muszą pozostać na nogach przez około sześć tygodni i unikać ciężkich ćwiczeń i wydmuchiwania nosa przez dwa tygodnie.

Podobne tematy