Najlepszym sposobem leczenia zatkanego ucha jest zrozumienie jego przyczyn, objawów i możliwych sposobów leczenia. Zawsze należy udać się do lekarza, jeśli wystąpią któreś z tych oznak i objawów. Możesz również odwiedzić lekarza, jeśli zauważysz inne objawy, takie jak zawroty głowy i wytężanie słuchu.

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z malergia.pl

Symptomy

Jeśli doświadczasz ciągłego zatykania ucha lub masz problemy ze słuchem, możesz chcieć zobaczyć swojego dostawcę usług medycznych. Objawy zatkanego ucha mogą wskazywać na chorobę podstawową, taką jak infekcja ucha. W najczęstszych przypadkach płyn lub śluz jest uwięziony w przewodzie usznym. Często zdarza się to podczas przeziębienia lub sezonowych alergii, ale może również wystąpić w wyniku ucha pływaka, które jest spowodowane przez bakterie lub grzyby w kanale słuchowym. Powoduje to ból, drenaż i gorączkę.

Inne możliwe przyczyny zatkanych uszu to ciśnienie powietrza, alergie i choroby górnych dróg oddechowych. U dzieci objawy mogą być również spowodowane napięciem mięśni lub ukąszeniem owada. Jeśli Twoje dziecko doświadcza któregoś z tych objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza. Domowe sposoby na zatkane uszy mogą być niebezpieczne i nie powinny być stosowane u małych dzieci. Lekarz może przepisać antybiotyki i środki przeciwbólowe, aby złagodzić objawy.

Inną przyczyną zatkanego ucha jest obrzęk przewodu słuchowego. Jest on znany również jako przewód eustachijny i odpowiada za wyrównywanie ciśnienia w uchu środkowym. Zatkany przewód słuchowy może zablokować przepływ płynu do ucha środkowego, powodując przytłumione słyszenie i zmniejszenie pojemności.

Przyczyny

Jeśli twoje uszy są zatkane, ważne jest, aby poznać przyczynę i znaleźć leczenie, które działa dla konkretnego stanu. Wiele razy problem ten ustępuje sam, ale w niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie antybiotyków lub rurki do uszu. Możesz wypróbować domowy sposób na usunięcie woskowiny lub płynu z ucha, ale pamiętaj o dokładnym przestrzeganiu instrukcji, aby zapobiec infekcji.

Zatkane ucho może być spowodowane przez kilka rzeczy, w tym przewlekłe infekcje ucha. W takim przypadku płyny z przewodu słuchowego zostają uwięzione i nie mogą wypłynąć z ucha. Może to powodować infekcje ucha środkowego. Inną możliwą przyczyną jest ucho pływaka, które jest spowodowane przez wodę uwięzioną w uchu po pływaniu. Wilgoć może sprzyjać rozwojowi bakterii i grzybów, co powoduje infekcje ucha. Jeśli zauważysz te objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Ciepłe okłady mogą również pomóc w odetkaniu zatkanych uszu. Wystarczy przyłożyć ciepły kompres do chorego ucha i pozwolić, aby para wodna dostała się do środka. Innym zabiegiem jest wzięcie gorącego prysznica. Należy spróbować tego zabiegu przez 5 do 10 minut, a następnie nałożyć zimny kompres na dotknięty obszar.

Nagromadzenie woskowiny usznej jest najczęstszą przyczyną zatkanego ucha. Łączy się ona z martwymi komórkami skóry i przemieszcza się od podstawy ucha do jego zewnętrznej części. Gdy wyschnie, woskowina wypada.

Leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu zatkanego ucha jest zdiagnozowanie przyczyny problemu. Jeśli dolegliwość jest wynikiem infekcji lub zakażenia wirusowego, lekarz może przepisać antybiotyki lub leki przeciwhistaminowe w celu jej leczenia. W niektórych przypadkach leki dostępne bez recepty mogą złagodzić dyskomfort i zmniejszyć ciśnienie w uchu.

Podczas gdy większość przypadków zatkanego ucha jest łatwa do leczenia w domu, niektóre infekcje, takie jak zakażenie ucha środkowego i zakażenie zatok, korzystają z profesjonalnego leczenia. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się lub pogarszają z czasem. Zatkane uszy nie są poważne, ale niewłaściwe leczenie może prowadzić do dalszych komplikacji.

Jedną z pierwszych rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić ból i dyskomfort związany z zatkanym uchem, jest przepłukanie go wodą. Woda powinna być wystarczająco ciepła, aby usunąć woskowinę z ucha. Należy jednak unikać tej czynności, jeśli zatkane ucho jest spowodowane aktywną infekcją. W przeciwnym razie może się to skończyć perforacją błony bębenkowej.

Możesz również spróbować zastosować doustny środek obkurczający lub spray do nosa, aby zmniejszyć ciśnienie i ból. Te dostępne bez recepty leki pomagają rozrzedzić śluz i ułatwić jego odpływ. Olejek dla niemowląt i olej mineralny to inne naturalne środki, które pomogą Ci złagodzić objawy zatkanego ucha.

Podobne tematy