Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc dziecku z dusznym nosem. Po pierwsze, powinieneś znać przyczyny, którymi są zazwyczaj zimna pogoda. Może to być również spowodowane przez ciało obce. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć z powodu przeziębienia, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z pediatrą.

Objawy

Objawy dusznego nosa u dzieci zazwyczaj występują, gdy wirus dostanie się do zatok nosowych i zapali wyściółkę śluzową. Powoduje to zapalenie i rozszerzenie żył w nosie, co utrudnia prawidłowy odpływ śluzu. Gdy dziecko leży płasko w nocy, śluz może w ogóle nie odpływać i gromadzić się w nosie, tworząc zatory w nosie.

Ważne jest, aby zabrać dziecko do lekarza na badania kontrolne. Początkowo duszny nos nie jest niczym niepokojącym. Czasami jest spowodowany przez zimną pogodę lub obcy przedmiot. Jeśli jednak utrzymuje się i towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, ból ucha, ból gardła lub spuchnięte gruczoły, należy skonsultować się z pediatrą.

Gorączka może być również oznaką infekcji. Ale gorączka nie jest oznaką alergii. Infekcje zwykle pojawiają się jesienią i zimą, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakich objawów szukać. Jednak niektóre schorzenia mogą nie być tak łatwe do wyleczenia jak inne. Dzieci z przewlekłym zatkaniem nosa mogą mieć alergię na roztocza kurzu, pyłki lub zwierzęta domowe. W ciężkich przypadkach stan ten może wskazywać na powiększony migdałek lub migdałki.

Naturalne środki zaradcze

Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu zatkanego nosa, istnieje szereg naturalnych środków zaradczych, które możesz wypróbować, aby pomóc mu poczuć się lepiej. Niektóre z tych środków obejmują łaźnię parową lub użycie strzykawki do rozpylania soli fizjologicznej w nosie dziecka. Te metody mogą zaoferować dodatkową ulgę, jeśli użyjesz ich, gdy tylko dziecko zacznie odczuwać dyskomfort. Nacieranie klatki piersiowej to kolejny skuteczny sposób na złagodzenie zatorów. Możesz użyć domowej roboty nacierać klatkę piersiową lub kupić wersję bez recepty. Najlepiej stosować je tuż przed snem.

Dodanie dodatkowych poduszek do łóżka dziecka może pomóc podnieść jego głowę i zmniejszyć zator. Innym popularnym sposobem miejscowego leczenia zatkanego nosa jest maść. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są maści z witaminą C. Ale najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że komfort jest najważniejszą rzeczą dla dziecka, gdy on lub ona jest chory.

Zabiegi

Duszny nos u dzieci to częsty problem. Jest on spowodowany stanem zapalnym wrażliwych błon w nosie. Chociaż nie jest to poważny problem sam w sobie, zatkanie nosa u dzieci może prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Może zakłócać rozwój mowy i słuchu, a nawet powodować u dziecka ból i gorączkę. Jeśli zatkaniu nosa towarzyszy infekcja ucha lub ból gardła, najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Dla dzieci poniżej sześciu lat nie zaleca się stosowania leków na kaszel dostępnych bez recepty. Leki te nie są skuteczne w przypadku małych dzieci i mogą powodować poważne skutki uboczne. Dzieci powyżej szóstego roku życia powinny porozmawiać z pediatrą w celu ustalenia najlepszego sposobu leczenia. Może on przepisać doustny lek przeciwkaszlowy, aby złagodzić przekrwienie. Pamiętaj jednak, aby zapytać o skutki uboczne i czy Twoje dziecko nie jest uczulone na składniki aktywne.

Możesz również podawać dziecku sól fizjologiczną w sprayu do nosa. Możesz to zrobić, delikatnie wstrzykując sól fizjologiczną do nosa za pomocą strzykawki. Opary z aerozolu pomogą również złagodzić ból związany z bólem gardła. Innym sposobem leczenia dusznego nosa dziecka jest podawanie mu ciepłych zup i rosołu z kurczaka, które rozrzedzają śluz i zmniejszają ilość białych krwinek w przewodach nosowych.

Utrzymanie nadmiaru śluzu w ryzach

Dla dobra Twojego dziecka ważne jest, aby utrzymać nadmiar śluzu w ryzach. Unikaj dostępnych bez recepty środków udrażniających, ponieważ mogą one podrażnić gardło i pogorszyć stan. Zamiast tego używaj strzykawki z cebulką, która może pomóc rozrzedzić śluz i zmniejszyć obciążenie wirusowe. Ta metoda jest prosta i nie wymaga recepty.

Innym skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru śluzu jest podawanie dziecku dużej ilości płynów. Pomaga to rozrzedzić wydzielinę śluzową i rozluźnić flegmę w klatce piersiowej, co ułatwia jej odkaszlnięcie. Ponadto staraj się unikać suchego powietrza, gdyż może ono zagęszczać śluz w nosie. Unikaj stosowania aptecznych środków na przeziębienie, ponieważ mają one kilka skutków ubocznych i nie są zatwierdzone przez FDA dla dzieci poniżej sześciu lat. Pamiętaj również, że leki te nie usuwają zaschniętego śluzu, więc najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie soli fizjologicznej do nosa.

Możesz również spróbować soli fizjologicznej w sprayu do nosa lub strzykawki z bańką. Można je kupić w drogeriach, można też zrobić własny w domu. Użyj roztworu soli fizjologicznej wykonanego z 1/2 łyżeczki (2 mL) soli kuchennej zmieszanej z jedną filiżanką (8 oz lub 240 ml) ciepłej wody. Ciepły prysznic lub klimatyzacja może również pomóc rozluźnić śluz. Wacik może być również użyty do usunięcia lepkiego śluzu z nosa.

Podobne tematy