Ten artykuł został przygotowany we współpracy z infocukrzyca.pl

Zastanawiałeś się kiedyś nad wzięciem zwolnienia lekarskiego, ale nie byłeś pewien czy Twoja choroba kwalifikuje się do tego, aby je otrzymać? Postaramy się nieco przybliżyć Wam ten temat. Pracownik który, odczuwa dyskomfort związany z wykonywaniem swojej pracy z powodu dolegliwości związanych z chorobą bądź urazem, ma prawo do podjęcia leczenia oraz zostania w domu na przysłowiowym L4. Kto może się ubiegać o zwolnienie lekarskie oraz w jakiej sytuacji? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się szczegółów.

Sprawdź co kwalifikuje Cię do wzięcia zwolnienia lekarskiego

Chciałbyś skorzystać ze zwolnienia lekarskiego? To, co musisz wiedzieć to, to że zwolnienie L4 przysługuje każdemu, kto jest ubezpieczony i zgłasza dyskomfort związany z możliwością wykonywania przez niego swojej pracy ze względu na odczuwalne dolegliwości. Innymi słowy, pracownik nie jest w stanie prawidłowo i komfortowo wykonywać obowiązków służbowych. Aby zwolnienie lekarskie zostało wystawione, potrzebujemy przede wszystkim skontaktować się ze specjalistą. Specjalistą może być lekarz bądź każdy inny asystent medyczny, który ma prawo do oceny naszej niezdolności do podjęcia pracy. Powodem może być tutaj nie tylko choroba, ale również stłuczenie, bądź kiepski tan psychiczny związany np. z ciężką sytuacją rodzinną. Tak naprawdę sytuacji, które kwalifikują nas do stwierdzenia choroby — jest bardzo dużo. Główny celem wystawienia przez lekarza zwolnienia, jest umożliwienie choremu wyzdrowienia, najczęściej poprzez odpoczynek oraz zaleceń się do wskazówek specjalisty.

Angina, przeziębienie, gorączka czy nawet zwykłe osłabienie organizmu — wszystkie te wymienione przypadki kwalifikują do tego, aby nie być zdolnym do pracy. Nieobecność w pracy związana z utratą zdrowia nie jest jedynym powodem do wystawienia zwolnienia L4. Ciążą oraz zbliżający się termin porodu jest również bardzo częstym powodem, dla którego lekarze decyduje się wystawiać zwolnienia lekarskie. Jak sami możecie zobaczyć tak naprawdę wszystko może w mniejszym lub większym stopniu skierować nas na zwolnienie chorobowe. Decydujące zdanie ma tutaj specjalista badający nasz przypadek. Po stwierdzeniu naszej niezdolności do pracy oraz podania konkretnego powodu choroby otrzymujemy zestaw instrukcji jak postępować, aby w pełni wrócić do stanu umożliwiającego nam powrót do zajmowanego przez nas stanowiska.

Według przepisów, które weszły w życie od 1 grudnia 2018 r. lekarze oraz asystenci medyczni, podczas wystawiania zwolnienia lekarskiego robią to w formie elektronicznej. Nasze e-zwolnienie lekarskie zwane również w skrócie e-ZLA, przesyłane jest automatycznie na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek (w tym wypadku pracodawcy) i do systemu ZUS. System ten jest dużym ułatwieniem nie tylko dla pracodawców, placówek lekarskich, ale również i dla samych pacjentów.

Jak zdobyć zwolnienie chorobowe?

W celu ubiegania się o e-zwolnienie lekarskie musimy skontaktować się ze specjalistą, który ma uprawienia do oceny naszego stanu zdrowia oraz podjęcie decyzji o tym czy nasza choroba kwalifikuję do skierowania nas na odpoczynek od wykonywanego zawodu. Aktualnie rozwiązanie te wydaje się być bardzo wygodne. Czasy pandemii COVID zmieniły dość mocno model pracy lekarzy. Coraz popularniejsze stały się tzw. konsultacje online pomiędzy specjalistami oraz pacjentami. Już na bazie samej konsultacji online lekarz, przeprowadzając wywiad z nami, jest w zdanie zadecydować czy powinno się nam wystawić zwolnienie lekarskie. Schemat działania e-zwolnienia jest bardzo prosty. Lekarz zgłaszający do systemu nasz numer PESEL automatycznie informuje wszystkie niezbędne jednostki o decyzji, jaką jest wysłanie nas na określony odpoczynek od pracy. Na czas trwania naszego L4 nasze wynagrodzenie jest pokrywane przez zasiłek chorobowy, który wynosi 80% naszego regularnego wynagrodzenia.

Aktualnie coraz częściej można usłyszeć o możliwości wypisywania recept bez konieczności rezerwowania wizyty u lekarza. Ta usługa określana jest jako recepta online. Czy zdarzyło Ci się mieć problem z zachowaniem ciągłości w zażywaniu przypisanych leków, ze względu na brak recepty? Być może po prostu o tym zapomniałeś, albo zbyt późno zapisałeś się na wizytę u swojego specjalisty. Tego typu sytuacje zdarzają się na każdym kroku. Recepta online 24h pozwala na zapobieganiu takim niekomfortowym sytuacjom. Nie musisz już czekać tygodniami na swoją wizytę. Recepta może być częścią tzw. teleporady z Twoim lekarzem. To bardzo wygodne rozwiązanie. Nie musisz się martwić rezerwowaniem swojej wizyty i jazdą czasem nawet kilkudziesięciu kilometrów tylko po to, aby otrzymać kolejną repetę. Lekarz ma możliwość wystawić Ci receptę online, działa to identycznie jak na zasadzie standardowych recept wystawianych stacjonarnie. Nie ma problemu, aby pokazać ją na ekranie, chociażby Twojego telefonu komórkowego i zrealizować ją w aptece — wystarczy, że podasz swoje podstawowe dane personalne oraz kod znajdujący się na recepcie.



Podobne tematy