Otitis to stan zapalny zewnętrznego przewodu słuchowego. Nieleczona infekcja może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak ból, nudności, zawroty głowy, a nawet szumy uszne. Jeśli doświadczasz tych objawów, koniecznie poszukaj leczenia od razu.

Ucho pływaka

Podczas gdy większość ludzi jest w stanie wyleczyć ucho pływaka bez dodatkowego leczenia, ci, którzy cierpią na tę chorobę ucha, są zachęcani do skonsultowania się z lekarzem, aby uzyskać więcej informacji. Głównym celem leczenia jest zmniejszenie objawów i zapobieganie dalszym uszkodzeniom ucha. Lekarz zazwyczaj przepisze antybiotykową kroplę do ucha lub nawet doustny antybiotyk, w zależności od ciężkości stanu. Jeśli ucho pływaka jest ciężkie, lekarz może również przepisać antybiotyk dożylny.

Jeśli ucho pływaka jest ciężkie, pracownik służby zdrowia może wykonać zabieg chirurgiczny w celu usunięcia błony bębenkowej i leczenia ucha pływaka. Używanie zatyczek lub wkładek do uszu podczas pływania może ograniczyć ilość wody dostającej się do kanału słuchowego. Ważne jest również, aby unikać noszenia słuchawek podczas pływania, ponieważ mają one tendencję do zamykania wilgoci.

Jeśli ucho pływaka nie jest leczone, infekcja może rozprzestrzenić się na kości czaszki. Może to być szczególnie szkodliwe dla osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym. Może również spowodować uszkodzenie nerwów czaszkowych, a nawet mózgu.

Ucho pływaka powoduje zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego

Często kojarzone z pływaniem, ucho pływaka jest zakażeniem zewnętrznego przewodu słuchowego, lub kanału słuchowego, który biegnie od otworu na zewnątrz ucha do błony bębenkowej. To zakażenie ucha może być bardzo bolesne i powodować tymczasową utratę słuchu. Większość przypadków ucha pływaka ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, jednak u niektórych osób objawy mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Objawy ucha pływaka mogą być na początku łagodne, ale mogą się pogorszyć, jeśli nie są leczone. Twój lekarz zbada Cię pod kątem zaczerwienienia i zbada kanał słuchowy, aby określić, czy jest on zainfekowany, czy nie. Może on również pobrać próbkę wydzieliny lub płynu w celu przeprowadzenia testu na obecność bakterii lub grzybów.

Na szczęście, stan ten rzadko jest poważny i można go łatwo leczyć. Leczenie ucha pływaka polega na zastosowaniu antybiotyku lub kropli do uszu w celu usunięcia infekcji. Ponieważ przewód słuchowy zewnętrzny jest wąski i nie może dostarczyć antybiotyków bezpośrednio, do ucha można włożyć cienki kawałek gazy, aby krople dotarły do infekcji.

Ucho pływaka powoduje nagromadzenie woskowiny usznej

Nagromadzenie woskowiny usznej jest jednym z objawów ucha pływaka, stanu spowodowanego przez bakterie obecne w wodzie. Jednak ucho pływaka może być również spowodowane innymi schorzeniami, dlatego ważne jest, aby zbadał je lekarz, aby upewnić się, że nie jest to coś innego.

Wosk uszny chroni uszy przed uszkodzeniami i może również zabijać bakterie powodujące ucho pływaka. Jednak używanie zatyczek do uszu lub słuchawek podczas pływania może prowadzić do nagromadzenia się woskowiny. Jeśli musisz używać zatyczek, upewnij się, że są czyste przed użyciem. Ponadto, możesz użyć wysuszających płyn do uszu kropli. Krople te zawierają alkohol, który może pomóc w osuszeniu ucha.

Główne przyczyny ucha pływaka obejmują ekspozycję na brudną wodę, infekcje ucha i suchą skórę. Czynniki te mogą powodować obrzęk przewodu słuchowego i stan zapalny. Gdy woskowina uszna jest uszkodzona, zatrzymuje bakterie i inne zanieczyszczenia, które mogą powodować wiele innych problemów zdrowotnych. Jeśli masz ucho pływaka, może to być również objawem infekcji ucha środkowego, która może przedostać się do przewodu słuchowego.

Leczenie zapalenia ucha za pomocą zatyczek

Jeśli uważasz, że masz otitis externala, pierwszym krokiem jest unikanie dostawania się wody do uszu. Woda zmiękcza skórę, przez co bakterie łatwiej dostają się do ucha. Jeśli objawy nie ustępują, powinieneś skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, aby ustalić najlepsze leczenie dla Twojego stanu. Jeśli nie można uzyskać złagodzenia objawów bez leczenia, lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię do specjalisty.

Otitis externa, znane również jako ucho pływaka, jest zapaleniem przewodu słuchowego zewnętrznego, czyli przewodu pomiędzy błoną bębenkową a uchem zewnętrznym. Stan ten może ulec zaostrzeniu w wyniku wielokrotnego kontaktu z wodą. W większości przypadków ustępuje w ciągu tygodnia, ale w niektórych przypadkach objawy mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy.

W większości przypadków otitis externa jest spowodowane infekcją bakteryjną. Może być jednak również spowodowane zakażeniem grzybiczym lub stanem zapalnym skóry. W takich przypadkach leczenie antybiotykami może nie być konieczne.

Podobne tematy