Najpierw należy zrozumieć objawy odmrożeń, a następnie dowiedzieć się, jak je leczyć. Odmrożenie jest bolesnym stanem, który może spowodować poważne uszkodzenia nosa. Istnieje jednak kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby Twój nos znów stał się ciepły.

Leczenie

Leczenie nosa po odmrożeniu będzie zależało od rodzaju odmrożenia i od tego, jak długo dotknęło Cię to schorzenie. Jeśli odmrożenie nie jest jeszcze całkowicie poważne, można ogrzać dotknięte miejsce ciepłem ciała. Pamiętaj, aby nie masować ani nie trzeć dotkniętego miejsca. Ponadto, utrzymuj to miejsce w czystości i suchości. Jeśli objawy nie ustępują, należy porozmawiać z lekarzem.

Pracownik służby zdrowia będzie musiał najpierw obejrzeć dotknięte miejsce, aby stwierdzić, czy masz odmrożenia. Będzie również musiał Cię zbadać, aby określić jak długo przebywałeś w niskich temperaturach. Może być również konieczne wykonanie zdjęć rentgenowskich lub innych metod obrazowania w celu zdiagnozowania odmrożeń.

W ciężkich przypadkach skutecznym sposobem na zwiększenie przepływu krwi do tego obszaru może być tlenoterapia hiperbaryczna. Terapia ta jest przeprowadzana w komorze pod ciśnieniem. Może ona pomóc w szybszym gojeniu się tego miejsca. Leki mogą być również przepisane w celu złagodzenia bólu i stanu zapalnego. Aloe vera żel i balsam może być kojący dla obszaru. Należy również trzymać się z dala od zimna i unikać noszenia ciasnej biżuterii lub odzieży, dopóki stan się nie poprawi.

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są dobrym sposobem na złagodzenie bólu i dyskomfortu spowodowanego odmrożeniami. Oprócz leków przeciwbólowych należy dwa razy dziennie smarować miejsce odmrożenia aloesem. Jeśli odmrożenie jest poważne, może być również potrzebny zastrzyk przeciwtężcowy. Szczepionka przeciwtężcowa powinna być podana w ciągu trzech dni po wyleczeniu odmrożenia.

W ciężkich przypadkach może być potrzebna pomoc medyczna w nagłych wypadkach. Jeśli zauważysz objawy odmrożenia, natychmiast udaj się do lekarza. Lekarz prawdopodobnie zaleci stosowanie kremu przeciw odmrożeniom. Krem ten może pomóc zatrzymać ból i przywrócić przepływ krwi do tego obszaru. Może również zatrzymać ból spowodowany obrzękiem.

Po leczeniu odmrożeń, prawdopodobnie będziesz musiał pozostać w cieple w domu. Jeśli to możliwe, noś ubrania, które są bardziej oddychające. Unikaj noszenia ciasnych butów lub skarpet. Należy również unikać palenia papierosów i picia alkoholu, które zwiększają ryzyko wystąpienia odmrożeń. Możesz również rozważyć zastosowanie okładów z lodu na obszar po ekspozycji na zimno. Pamiętaj jednak, aby stosować te okłady z lodu tylko co jedną do dwóch godzin.

Leczenie nosa po odmrożeniu zależy od rodzaju odmrożenia, na które cierpisz. Jeśli masz ten rodzaj odmrożenia, który obejmuje dolne warstwy skóry, możesz nie być w stanie poruszać dotkniętym obszarem. Po kilku dniach na tym obszarze powstaną duże pęcherze. Ostatecznie, dotknięta skóra stanie się czarna, ponieważ komórki obumierają. W ciężkich przypadkach, poczerniała skóra może odpaść sama lub może być konieczne jej chirurgiczne usunięcie.

Podczas gdy skóra często jako pierwsza ulega zapaleniu i zaczerwienieniu, odmrożenia dotykają również mięśni i kości znajdujących się pod nią. Chociaż większość przypadków odmrożeń nie jest poważna, mogą one powodować drętwienie, zaczerwienienie i ból. Dotknięty obszar może również stać się woskowy i twardy. Gdy odmrożenie spowoduje ból, nie należy próbować rozgrzewać tego miejsca na własną rękę. Należy raczej zabrać je w ciepłe miejsce, gdzie zostanie udzielona pomoc medyczna.

Objawy

Odmrożenie to stan charakteryzujący się zamrożeniem tkanek. Często rozwija się na kończynach i może trwać przez kilka tygodni lub miesięcy. W ciężkich przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia dotkniętej tkanki. W takich przypadkach osoba dotknięta chorobą może wymagać operacji usunięcia martwej tkanki lub amputacji palców.

Odmrożenie jest spowodowane narażeniem na działanie niskich temperatur. Zimno zwiększa temperaturę zamarzania ciała, a naczynia krwionośne w pobliżu skóry zwężają się, aby chronić ważne narządy. W rezultacie tkanka traci krążenie, co powoduje rozpad komórek i ich obumieranie. Ponadto naczynia krwionośne w kończynach przeciekają, dodatkowo uszkadzając dotknięte tkanki.

Jeśli odmrożenie jest poważne, może prowadzić do trwałych skutków ubocznych. Może spowodować neuropatię i uszkodzenie nerwów. Może również prowadzić do zapalenia stawów i sztywności stawów. Niektóre przypadki mogą również powodować zmiany w kolorze i fakturze skóry. Paznokcie mogą być również dotknięte. Zaczernienie skóry na kończynach może prowadzić do zakażenia i gangreny.

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Lekarz może wykonać serię badań, aby określić stopień uszkodzenia tkanki, która uległa uszkodzeniu, i pokierować leczeniem. W ciężkich przypadkach konieczny jest pobyt w szpitalu. Jednak w łagodnych przypadkach może wystarczyć telefon do lekarza.

Istnieją dwa rodzaje odmrożeń: powierzchowne i głębokie. Pierwsze dotyka wierzchnich warstw skóry i tkanek. Skóra pod pęcherzami pozostaje nienaruszona, ale leczenie jest niezbędne, aby zapobiec długotrwałym skutkom. Odmrożenie głębokie może uszkodzić kości, nerwy i ścięgna. Może również prowadzić do osłabienia stawów lub mięśni oraz powstawania dużych pęcherzy.

Aby leczyć objawy odmrożeń, upewnij się, że dotknięte miejsce jest ciepłe. Jeśli miejsce jest zdrętwiałe, należy je powoli ogrzewać ciepłą wodą. Należy jednak unikać bezpośredniego ciepła, ponieważ może ono pogorszyć stan. Należy również pamiętać, że nie należy pocierać tego miejsca, ponieważ może to spowodować większe uszkodzenie tkanki.

W przypadku głębokiego odmrożenia należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Leczenie obejmuje staranne ogrzanie miejsca, leki przeciwbólowe i owinięcie uszkodzonego miejsca. Lekarz może również podać płyny dożylne. Czasami można również podać lek rozrywający skrzepy, który pomoże poprawić krążenie krwi do tego obszaru.

Chociaż odmrożenia mogą spowodować śmierć, są bardzo uleczalne, jeśli zostaną wcześnie wykryte. Objawy odmrożeń to zaczerwienienie, kłucie, ból, drętwienie i pieczenie. Skóra będzie również biała z niewielkim oporem przy nacisku. W ciężkich przypadkach na dotkniętym obszarze mogą pojawić się wypełnione krwią pęcherze i pokryć je grube strupy.

Najlepiej nosić ze sobą termometr podczas przebywania na zewnątrz i jak najszybciej zmieniać mokre ubrania. Osoby mieszkające na terenach o wyjątkowo niskich temperaturach powinny być świadome tych objawów. Aby uniknąć rozwoju odmrożeń, należy ubierać się odpowiednio do zimnej pogody. Warstwowe ubranie oraz używanie koców i gazet może pomóc w zapobieganiu zamarzaniu skóry.

Zapobieganie

Jeśli doświadczysz odmrożenia na nosie, potrzebujesz natychmiastowej pomocy medycznej. Skóra dotknięta odmrożeniem zacznie przybierać blady, niebieski kolor. Możesz również zauważyć kryształki lodu. Dotknięte miejsce może być gorące lub zimne. W zależności od stopnia odmrożenia, może wystąpić obrzęk. Oznacza to, że tkanka skórna została uszkodzona. Tkanki pod skórą pozostają jednak nienaruszone. Nie należy jednak ignorować obrzęku.

Najpierw należy ogrzać dotknięte chorobą miejsca. Jest to ważne, ponieważ tkanka, która została zamrożona, w większości przypadków ulegnie gangrenie i obumrze. Obszary dotknięte chorobą należy umieścić w łaźni wodnej o temperaturze co najmniej 105 stopni Celsjusza. Temperatura powinna być utrzymywana poprzez okresowe uzupełnianie kąpieli ciepłą wodą.

Kolejnym ważnym elementem dbania o nos po odmrożeniu jest utrzymywanie tego obszaru w jak największym cieple. Staraj się nie odmrażać tego obszaru, ponieważ spowoduje to dalsze uszkodzenie tkanki. Rozmrażaj to miejsce za pomocą ciepłej wody i ciepła ciała. Nie wystawiaj jednak tego obszaru na bezpośrednie działanie ciepła. Nie pocieraj również odmrożonego miejsca.

Innym sposobem na rozgrzanie dotkniętego miejsca jest pocieranie go czystą, sterylną szmatką. Możesz też spróbować przez krótką chwilę polewać je ciepłą wodą. Pamiętaj jednak, że ciepła woda nie powinna być zbyt gorąca, bo może poparzyć skórę. Należy również unikać pocierania dotkniętego miejsca palcami u rąk i nóg, gdyż może to spowodować jego dalsze uszkodzenie.

Jeśli masz poważne odmrożenia, musisz natychmiast udać się do lekarza. Dotknięte miejsce może być zdrętwiałe lub czuć woskowinę. W niektórych ciężkich przypadkach może być konieczne chirurgiczne usunięcie uszkodzonego miejsca. Jeśli jednak uszkodzenie jest łagodne, można zastosować ciepłą wodę.

Skóra dotknięta odmrożeniem może być zdrętwiała i łatwo ulec oparzeniu. Zadzwoń do lekarza, jeśli uczucie to nie wraca lub jeśli zaczynają pojawiać się inne objawy odmrożenia. Dodatkowo może być konieczne przyłożenie zimnego okładu na dotknięte miejsce, aby pomóc mu się ogrzać.

Podobne tematy