Jeśli masz bolące ucho, możesz spróbować posmarować je olejem. Możesz użyć oliwy z oliwek lub słodkiej oliwy. Możesz też użyć wacika nasączonego olejkiem. Ważne jest, aby nie wkładać oleju bezpośrednio do kanału słuchowego. Zamiast tego powinieneś użyć oleju na skórze przed uchem, blisko szczęki. Upewnij się, że pozostajesz w pozycji leżącej, aby olej mógł wsiąknąć w ucho i nie wypłynął.

Oliwa z oliwek

Wkładanie oliwy z oliwek do bolącego ucha może wydawać się świetnym rozwiązaniem przynoszącym chwilową ulgę. Jednak może ono spowodować więcej problemów niż rozwiązuje. Powinieneś stosować ją do bolącego ucha tylko wtedy, gdy nie jest ono zainfekowane lub pęknięte. Dodatkowo należy unikać wkładania gorącej oliwy do ucha, ponieważ może ona uszkodzić błonę bębenkową.

Do aplikacji oliwy z oliwek do ucha można użyć szklanego kroplomierza lub wacika. Oliwa z oliwek powinna mieć temperaturę pokojową, ale niektóre osoby wolą ją nieco podgrzać na małym ogniu, aby było im wygodniej. Po rozgrzaniu oliwy połóż się na boku z dotkniętym uchem skierowanym do góry. Nałóż dwie lub trzy krople oliwy z oliwek do kanału słuchowego, pozwalając jej dotrzeć do wewnętrznej części ucha.

Oliwa z oliwek może być również stosowana do czyszczenia woskowiny usznej. Woskowina uszna to żółta, woskowa wydzielina, która otacza ucho zewnętrzne i odgrywa ważną rolę w utrzymaniu go w zdrowiu. Są jednak osoby, które produkują zbyt dużo woskowiny, co prowadzi do gromadzenia się stwardniałej woskowiny w kanale słuchowym. Możesz użyć oliwy z oliwek, aby zmiękczyć stwardniałą woskowinę, ale nie oczekuj, że ją rozpuści.

Stosowanie oliwy z oliwek na bolące ucho może być korzystne dla ogólnego stanu zdrowia. Może pomóc złagodzić niektóre objawy związane z infekcjami ucha, w tym dyskomfort i utratę słuchu. Jeśli nie wiesz, co zrobić z bolącym uchem, porozmawiaj z lekarzem, aby uzyskać pewne zalecenia.

Ciepła oliwa z oliwek może również pomóc w zmiękczeniu woskowiny usznej. Wiele osób przysięga na oliwę z oliwek w tym celu. Należy jednak upewnić się, że używasz niewielkiej ilości i nie przegrzewasz jej. O ile stosowanie oliwy z oliwek na ucho jest uważane za bezpieczne, nie należy jej stosować na bolące ucho, jeśli doszło już do infekcji.

Innym sposobem użycia oliwy z oliwek jest wmasowanie jej w chore miejsce. Choć oliwa z oliwek nie jest magicznym środkiem, może złagodzić ból i złagodzić stan zapalny. Można ją również stosować do zwichnięć i siniaków. Przy odpowiednim zastosowaniu, metoda ta może przyspieszyć proces regeneracji. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli ból jest silny i obawiasz się o skutki stosowania oliwy z oliwek.

Słodka oliwa

Stosowanie słodkiej oliwy jest znane od wieków i można ją wykorzystać do wielu celów. Jest on często stosowany do nawilżania skóry, a obecnie można go znaleźć w wielu produktach kosmetycznych. Może być również stosowany do leczenia suchych włosów. Można go wmasować w skórę głowy lub nałożyć na włosy i pozostawić na noc do wchłonięcia.

Można go również używać do łagodzenia bólu ucha. Większość ludzi woli go trochę podgrzać i nałożyć na ucho. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać właściwą diagnozę i leczenie bólu ucha. Jednak lekarze mogą nie zalecać stosowania słodkiego oleju na ucho pływaka. Zamiast tego mogą zalecić łagodnie kwaśne roztwory zawierające kwas borny lub kwas octowy.

Chociaż olejek słodki jest produktem naturalnym, przed jego użyciem najlepiej skonsultować się z pracownikiem medycznym. Chociaż może on pomóc złagodzić ból w łagodnych bólach ucha, nie może pomóc w infekcjach ucha. Może jednak pomóc zmiękczyć woskowinę uszną, ułatwiając jej usunięcie. Nie jest zalecany do samodzielnego leczenia bolącego ucha i zawsze należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć infekcję.

Słodki olej może smarować bolesne ucho i zmniejszać stan zapalny. Pomaga również usunąć nadmiar woskowiny usznej. Chociaż nie zastępuje on leczenia medycznego, jest często dobrym domowym środkiem. Chociaż słodki olej może nie być tak skuteczny jak krople do uszu na receptę, może być wystarczający w przypadku łagodnych bólów ucha. Ciepły lub zimny kompres może pomóc złagodzić ból.

Innym domowym środkiem, który może pomóc na bolące ucho jest oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Ten naturalny olej jest znany ze swoich właściwości przeciwgrzybicznych, antyseptycznych i przeciwzapalnych. Oliwa ta powinna być rozgrzana przed nałożeniem jej na chore ucho. Kilka kropli oliwy z oliwek umieszczonych w uchu raz dziennie może przynieść ulgę na kilka dni.

Czosnek ma właściwości antybiotyczne i przeciwbólowe. Często miesza się go z oliwą z oliwek i aplikuje do ucha za pomocą kroplomierza. Ważne jest, aby olej był wystarczająco ciepły w dotyku, ale nie gorący. Po nałożeniu go na ucho należy pozostawić go na miejscu przez 5-10 minut.

Zimny kompres

Bolące ucho można smarować oliwą z oliwek lub zimnym kompresem. Oliwa z oliwek ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, może też łagodzić ból. Umieść ją w uchu na co najmniej pięć minut, a następnie przechyl głowę, aby odsączyć olej. Do oliwy z oliwek możesz również dodać krople olejku z drzewa herbacianego. Oba olejki mają właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Można je stosować bezpośrednio do ucha lub na wacik.

Sól fizjologiczna to kolejny świetny środek na bolące ucho. Płukanie uszu słoną wodą może również złagodzić ból. Skuteczne może być również płukanie ciepłą wodą. American Academy of Family Physicians sugeruje jedną łyżeczkę soli na osiem uncji ciepłej wody.

W celu złagodzenia bólu można również zastosować gorącą ściereczkę lub poduszkę grzewczą. Jednak kompres nie powinien być zbyt gorący ani zbyt zimny, ponieważ może spowodować odmrożenia. W leczeniu bólu ucha można również stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jednak leki te mogą wchodzić w interakcje z lekami na receptę i mogą wywoływać skutki uboczne. Należy również skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek rodzaju leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Inną możliwością złagodzenia bólu ucha jest terapia masażem. Możesz zacząć od masowania szyi od dołu ucha i przesuwać się w dół w kierunku obojczyka. Możesz również masować szyję lekkim balsamem. Możesz również spróbować przechylić głowę na bok i nacisnąć ją na przeciwległą stronę ramienia, aby rozciągnąć boki szyi.

Czosnek jest doskonałym naturalnym środkiem na bolące uszy. Ma on silne właściwości przeciwzapalne i antybiotyczne. Ponadto sok z cebuli można podgrzać na małym ogniu i wlać do ucha. Niech pozostanie tam przez około 10 minut przed odsączeniem. Powtarzaj ten zabieg dwa lub trzy razy dziennie.

Bawełniany wacik

Używanie bawełnianego wacika do smarowania bolącego ucha jest jednym z najstarszych domowych środków. Należy jednak stosować go z ostrożnością, gdyż może przynieść więcej szkody niż pożytku. Użycie bawełnianego wacika może podrażnić skórę, przebić pryszcz w uchu zewnętrznym lub zarysować błonę bębenkową. Zazwyczaj krwawienie spowodowane zadrapaniem błony bębenkowej lub ostrym przedmiotem w uchu ustaje samo, ale inne przyczyny krwawienia to uraz głowy i przebita błona bębenkowa.

Chociaż waciki są często używane do smarowania ucha, nie powinny być używane do usuwania woskowiny. Mogą one wepchnąć woskowinę dalej do przewodu słuchowego, prowadząc do jego zablokowania, a nawet infekcji. Mogą również uszkodzić delikatną skórę w kanale słuchowym.

Jeśli nie chcesz używać wacika, użyj zamiast niego małego zakraplacza z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Możesz powtarzać ten zabieg w miarę potrzeby lub raz w miesiącu. Innym skutecznym środkiem jest krem sterydowy z 1% hydrokortyzonem stosowany dwa razy dziennie przez jeden do dwóch tygodni.

Wacik nasączony oliwą z oliwek to kolejny domowy środek na bolące uszy. Jeśli obawiasz się wacika, możesz użyć szklanego kroplomierza i wlać kilka kropli oliwy do kanału słuchowego. Nie zaleca się umieszczania kropli bezpośrednio w kanale słuchowym, ponieważ może to popchnąć olej dalej do kanału słuchowego. Aby uniknąć możliwości wycieku oleju, podczas aplikacji oleju należy pozostać w pozycji leżącej. Jeśli stoisz, możesz zaobserwować, że olej wypływa z ucha.

Jeśli nie możesz znaleźć wacika do usuwania woskowiny usznej, który nadaje się do tego zadania, rozważ użycie wacika. Dzięki temu będziesz mógł oczyścić ucho bez bólu i podrażnień. Oprócz smarowania ucha, metoda ta może również zmiękczyć twardą woskowinę.

Olej mineralny jest dostępny bez recepty w większości sklepów z lekami. Jest dostępny w dużych butelkach i powinien być podawany w temperaturze pokojowej. Nałożenie oleju mineralnego zamieni twardy wosk w płyn i zmiękczy go. Możesz powtarzać ten proces raz lub dwa razy dziennie, aż wosk się rozpuści.

Podobne tematy